Wyprawka dla niemowlaka – jakie kosmetyki wybrać dla dziecka?

Wyprawka dla niemowlaka – jakie kosmetyki wybrać dla dziecka?

Jako przyszła mama spędzasz pewnie długie godziny na przeszukiwaniu internetu w poszukiwaniu rekomendacji, tworzeniu list i kompletowaniu wyprawki. Jednym z elementów wyprawki dla maluszka jest wyprawka kosmetyczna. Co powinno znaleźć się w kosmetycznej wyprawce dla niemowlaka? Jakie kosmetyki są zbędne w wyprawce dla niemowlaka?

Jak skompletować kosmetyczną wyprawkę dla niemowlaka

 1. Im mniej, tym lepiej – dzieci nie potrzebują wielu kosmetyków. Niemowlęca skóra jest delikatna i przede wszystkim to powinniśmy mieć na uwadze. Nie warto kupować kilku produktów tego samego rodzaju. Poza tym trochę próbek dostaniesz też w szkole rodzenia czy w szpitalu.
 2. Bez zapachu – w mojej opinii kosmetyki dla niemowlaków powinny być bezzapachowe, a już przynajmniej kosmetyki pozostające na skórze, czyli kremy, oliwki itp. Kompozycja zapachowa jest bardzo częstym alergenem (pisałam o tym tutaj Alergia na kompozycję zapachową | Jak diagnozuje się alergię na zapachy?), a poza podrażnieniem skóry może drażnić też nos maluszka 😉 najprzyjemniejszym zapachem dla niego jest zapach mamy
 3. Zawierające delikatne składniki – w przypadku kosmetyków myjących postaw na glukozydy, uznawane za najdelikatniejsze środki myjące. Wybieraj kosmetyki z krótkim składem. Mimo że składniki roślinne, np. Wyciągi, są bardzo wartościowe, podchodź do nich ostrożnie, ponieważ mogą podrażniać.
 4. Przeznaczone dla dzieci – wybieraj kosmetyki przeznaczone do stosowania u dzieci. Podlegają one nieco innym, bardziej rygorystycznym przepisom i mogą zawierać np. mniejsze stężenia niektórych składników. Sprawdź również informację o tym, od jakiego momentu można używać dany kosmetyk – niektóre przeznaczone są dla dzieci od pierwszych dni życia, niektóre po pierwszym miesiącu, a jeszcze inne od pół roku

Jakich składników unikać w kosmetykach dla niemowląt

Nie będę tu pisać o tym, jakich składników unikać w kosmetykach dla niemowląt. Każdy niech to zrobi wg własnego uznania. Ja np. Unikam donorów formaldehydu. Generalnie składniki stosowane w kosmetykach uznaje się za bezpieczne, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, choć istnieje całkiem sporo kosmetyków kontrowersyjnych. Jeśli nie jesteś pewna, co wybrać, możesz postawić na kosmetyki naturalne, choć miej na uwadze wspomniane w punkcie 3 ryzyko podrażnienia przez niektóre składniki roślinne.
O moim stosunku do parafiny i wazeliny w kosmetykach pisałam tutaj:

W skrócie – parafiny hamują przeznaskórkową utratę wody lepiej niż większość olei. Sprawdzą się świetnie przy chorej skórze lub wtedy, gdy roślinne alternatywy wywołują podrażnienie.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka:

 1. Krem do pupy na co dzień
 2. Krem na odparzenia
 3. Krem nawilżający/ochronny
 4. Krem z filtrem
 5. Kosmetyk myjący do ciała i włosów
 6. Ewentualnie oliwka do kąpieli
 7. Mokre chusteczki na wyjście

Wersja minimum to punkt 1, 4 (który może jednocześnie pełnić funkcję kremu ochronnego) i 5, czyli właściwie 3 kosmetyki.

Krem do pupy na co dzień i krem na odparzenia

To podstawowy kosmetyk w niemowlęcej wyprawce. Ze względu na delikatną skórę niemowlęcia oraz panujące pod pieluszką środowisko sprzyjające odparzeniom, dziecięcą pupę powinno się wspierać ochronną warstwą. Powinien być to tłusty kosmetyk, który z jednej strony dostarczy skórze dobrych składników, a z drugiej pokryje ją ochronnym filmem. Nie ma potrzeby, aby kosmetyk stosowany na co dzień, na zdrową pupę, bez odparzeń, a zapobiegający ich powstawaniu, zawierał tlenek cynku. Ten składnik zarezerwowany jest na sytuację, gdy już te niechciane odparzenia powstaną. Co zatem powinno znaleźć się w kremie pod pieluszkę? Bardzo popularnym składnikiem jest lanolina, choć atopicy często mają na nią alergię. Inne składniki to oleje i masła roślinne, takie jak masło shea, czy popularny w kosmetykach dla dzieci olej migdałowy. Gdy natomiast zauważymy już zaczerwienie, podrażnienie czy ostatecznie odparzenie, warto zastosować maści z tlenkiem cynku. Wspomaga gojenie ran, osusza zmiany i łagodzi podrażnienia.

Krem nawilżający i ochronny

Może się udać, że będzie to ten sam kosmetyk, co krem do pupy na co dzień. Generalnie nie ma potrzeby aby na co dzień stosować na całą skórę niemowlaka kosmetyki nawilżające, natłuszczające, emolienty. Natomiast jeśli zaobserwujemy suchość, warto mieć w domu krem nawilżający dla niemowlaka. Skórę dziecka należy natomiast zabezpieczać przed zimnem i wiatrem – należy smarować jego twarz przed wyjściem z domu. Nie ma z kolei potrzeby, aby na okres zimowy wybierać krem ochronny bez wody. Jest to bardzo popularny mit, zupełnie nie prawdziwy. Woda z kosmetyku nie zamarznie na naszej skórze. Należy natomiast nałożyć kosmetyk kwadrans przed wyjściem, żeby pozwolić tej wodzie odparować.

Krem z filtrem

Niemowlęca skóra powinna być chroniona przed słońcem – maluszek powinien przebywać w cieniu, przyda się parasolka do wózka, czy kapelusz. Poza tym na skórę dziecka należy stosować kosmetyki z filtrem. Dla niemowląt powinniśmy wybierać filtry najwyższe, czyli SPF 50. Rekomendowane są tzw. filtry fizyczne, czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu, między innymi ze względu na to, że filtry chemiczne mogą podrażniać skórę, zwłaszcza tak delikatną. Moim zdaniem warto, aby kosmetyk zawierał oba filtry fizyczne, ponieważ razem chronią przed szerszym zakresem promieniowania. Tlenek cynku znajdziemy w składzie pod nazwą Zinc Oxide, a dwutlenek tytanu jako Titanium Dioxide. Nakładanie filtrów należy regularnie powtarzać, zwłaszcza po wodnej kąpieli, ponieważ mogą się ścierać i zmywać ze skóry.

Moje propozycje kremów z filtrem znajdziesz tutaj:

Oliwka do kąpieli

Generalnie nie uważam, żeby skóra niemowlęcia „z automatu” wymagała natłuszczania, u swojego dziecka zwykle nie stosuję oliwki czy innych dodatków do kąpieli (choć tu przypomnę, że mój maluch przez większość czasu nie stosuje również środków myjących, a co za tym idzie – wyeliminowane jest wysuszenie z ich powodu). Ale jeśli zauważymy, że skóra dziecka jet sucha, to warto do kąpieli dodać niewielką ilość oliwki. Pokryje ona skórę dziecka ochronną warstwą, nawilży, natłuści i zmiękczy skórę. Uwaga jednak na śliskość małego człowieka, ucieka z rąk jak kostka mydła 😉 oliwka przyda się również na ewentualną ciemieniuchę – zmiękczy łuski i ułatwi ich wyczesanie.

Przy okazji wspomnę o badaniu, w którym sprawdzano, czy dodatek emolientu do kąpieli łagodzi atopowe zapalenie skóry u dzieci:

Żel lub inny kosmetyk do mycia ciała i włosów

Warto mieć w domu, nie trzeba stosować przy każdej kąpieli. Zdecydowanie należy postawić na łagodne detergenty, takie jak glukozydy. Przykładami tych składników są Lauryl Glucoside, Decyl glucoside, Caprylyl / Capryl Glucoside czy Coco-Glucoside. Glukozydy należą do niejonowych środków powierzchniowo czynnych, stąd ich działanie jest stosunkowo delikatne, choć wciąż naruszają one barierę hydrolipidową skóry. Zdecydowanie należy natomiast unikać silnych detergentów, takich jak Sodium Laureth Sulfate, czy Sodium Lauryl Sulfate, ponieważ mogą one wyrządzać dużo więcej szkody, wnikając głębiej w naskórek i oddziałując z białkami (więcej można przeczytać np. tutaj http://www.ilenatury.pl/index.php/2019/04/09/ten-zly-sls/). Ostrożnie należy podejść do Cocamidopropyl Betaine, bo choć należy do dość łagodnych środków amfoterycznych, to zdarza się, że wywołuje podrażnienia lub alergię.

Kosmetyk myjący po zastosowaniu należy ze skóry spłukać. Jeśli dodajemy go do wanienki, to na koniec należy spłukać skórę czystą wodą.

Czy chusteczki nawilżane są konieczne w kosmetycznej wyprawce dla niemowlaka?

W domu postawmy na miseczkę z wodą i waciki lub metodę „pod kran”, choć przyznam, że jest dla mnie abstrakcyjna, bo jak tu złapać tego malucha, żeby samemu się nie ubrudzić? Nie dane mi było poznać tej tajemnej wiedzy 😉 Woda i waciki to tańszy i łagodniejszy dla skóry zabieg niż mokre chusteczki. Jednak warto mieć je w niemowlęcej kosmetyczce, ponieważ przydają się „na wyjścia”, gdy trzeba zmienić pieluchę poza domem. U starszych niemowląt przydają się również do wytarcia twarzy i rąk po plenerowym posiłku. W drogeriach znajdziemy multum chusteczek nawilżanych, można się pogubić w tym gąszczu i ciężko się zdecydować. Niektóre zawierają substancje myjące, inne nie, jedna mają mnóstwo dodatków pielęgnacyjnych, a jeszcze inne są w poręcznym opakowaniu z plastikowym zamknięciem. Więcej o wyborze chusteczek nawilżanych napiszę wkrótce. O moich ulubieńcach wspomniałam tutaj:

Naszą kosmetyczną wyprawkę dla niemowlaka znajdziesz tutaj:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.