Rana – książka pomagająca młodzieży oswoić AZS + konkurs

Rana – książka pomagająca młodzieży oswoić AZS + konkurs

Atopowe zapalenie skóry jest pod wieloma względami trudną chorobą. Jest nieprzewidywalne, trudne w leczeniu, może mieć różne przyczyny, a do tego dochodzą codzienne zmagania i pielęgnacja, na które nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Dorosłym atopikom często trudno jest sobie poradzić i zrozumieć tę chorobę. Jednak jeszcze trudniej mają młodsi atopicy, wśród których szczególną grupę stanowi młodzież. I właśnie do młodzieży skierowana jest książka Aleksandry Berkowskiej pod tytułem „Rana”.

 

„Rana” Aleksandry Berkowskiej

Główną bohaterką książki jest Basia, uczennica 3 klasy gimnazjum. Basia zmaga się z atopowym zapaleniem skóry.

Basi towarzyszą typowe dla nastoletniego wieku problemy. Przygotowuje się do egzaminu kończącego szkołę, myśli o swojej przyszłości. Podkochuje się w koledze ze szkoły, który nie zwraca na nią uwagi. Dziewczyna z klasy naśmiewa się z niej, a choroba Basi tylko ułatwia to zadanie. A do tego bohaterka chce funkcjonować tak, jak zdrowi rówieśnicy, czyli na przykład zjeść ulubiony smak lodów z nadzieją, że tym razem nie wywoła on zaostrzenia AZS.

W perypetie głównej bohaterki wplecione są informacje o AZS i wskazówki pomagające zrozumieć i oswoić tę chorobę. Czytelnik dowie się, co może spowodować zaostrzenie choroby, czy w jaki sposób zadziałać, gdy nagle na skórze pojawi się uczulenie.

Oto jak autorka, Aleksandra Berkowska, opisała mi swoją książkę i powód jej stworzenia:

Jestem atopikiem od urodzenia, z przebiegiem ciężkim AZS. Dane mi było brać udział w programie eksperymentalnym – leczenia biologicznego Dupilumabem. I to jest jak drugie zupełnie inne życie. Mimo, że jakość życia poprawiła się bardzo nie zapomniałam o moich przeżyciach związanych z AZS i postanowiłam zrobić, coś, co może być wsparciem społecznym, ale też mini kampanią społeczną i poradnikiem skierowanym do młodzieży. (…) Napisałam i wydałam książkę dla młodzieży, której główną bohaterką jest właśnie nastolatka z AZS. Starałam się, aby była ona ciepła, pozytywna i dała młodym ludziom siłę do codziennego zmagania się z tą chorobą.”

Myślę, że młodzież ma z nas wszystkich, atopików, najtrudniej. Tyle się dzieje na tym etapie życia, jest to trudny okres i bez AZS, a co dopiero z tą chorobą. W tym czasie pojawiają się pierwsze miłości, młodzi ludzie zaczynają zwracać uwagę na swój wygląd, chcą się podobać. AZS tego nie ułatwia. Dlatego tym bardziej taka książka jest ważna. Książka daje nadzieje młodym osobom zmagającym się z problemem AZS. Pokazuje jak ważne są zrozumienie tej choroby oraz wsparcie ze strony najbliższych. Pomaga oswoić AZS i zrozumieć w jaki sposób powinno się obchodzić z tą chorobą.

 

Konkurs

Dzięki uprzejmości autorki oraz wydawnictwa Białe Pióro mam dla Was konkurs, w którym można zdobyć ebook „Rana” 🙂

Zasady konkursu:

1. Konkurs trwa od 31 sierpnia 2019 do 15 września 2019 do godziny 23:59.
2. Zadanie konkursowe: skomentuj ten wpis.
3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wpisie konkursowym. Wybiorę jedną osobę, do której trafi ebook „Rana” Aleksandry Berkowskiej
4. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

WYNIKI

Miło mi poinformować, że ebook trafi do Izy 🙂 Gratuluję!


4 thoughts on “Rana – książka pomagająca młodzieży oswoić AZS + konkurs”

  • „Starałam się, aby była ona ciepła, pozytywna i dała młodym ludziom siłę do codziennego zmagania się z tą chorobą.” – a czy to nie jest tak, że większość, bo nie mówię tu o wszystkich, chorych na AZS, jest ciepła i pozytywna. Bynajmniej mi wydaje się, że samo poczucie to z jaką chorobą się zmagamy pomaga nam spojrzeć na wiele sytuacji, rzeczy, ludzi pod zupełnie innym kątem. Jestem ciekawa tej książki… jestem ciekawa jak autorka przedstawiła bohaterkę i jej spojrzenie na tę chorobę.
    Fajny dodatek do akcji, która ma ruszyć pt. „zrozumiecazs”, proponuję autorce odezwać się do organizatorów.
    Pozdrawiam,
    Iza

  • Dzięki za ten post 🙂 nie słyszałam wcześniej o tej książce . Mam 13-letniego syna, która od urodzenia ma AZS i mam wrażenie że im jest starszy tym gorzej znosi tę chorobę…chyba trzeba mu podsunąć tę książkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.