Co to są emolienty? Emolienty na atopowe zapalenie skóry

Stosowanie emolientów to element podstawowej terapii AZS. Czym jednak jest emolient?
Co to są emolienty?
Pod pojęciem emolientu kryją się dwa znaczenia:
- Emolient jako składnik kosmetyków
- Emolient jako kosmetyk
I o ile emolient jako składnik ma swoje określone działanie i funkcje, tak nie istnieje definicja emolientu jako kosmetyku.
Emolient jako składnik kosmetyków
Emolient to substancja, która ma za zadanie pozostać na powierzchni skóry, tworząc ochronną warstwę, barierę zapobiegającą utracie wody z naskórka. Są to substancje tłuszczowe, które nawilżają skórę, ale nie przez dostarczenie wody do skóry, a przez zatrzymanie jej utraty. Dzięki temu emolient również zmiękcza skórę i ją uelastycznia. W zależności od rodzaju emolientu, może on pełnić dodatkowe funkcje, dostarczając składników odżywczych do skóry. Do emolientów zaliczamy zarówno te pochodzenia naturalnego, jak oleje i masła, jak i emolienty „sztuczne”, syntetyczne, wytworzone przez człowieka, jak stearynian glicerolu, wazelinę, czy parafinę (więcej na temat tych dwóch ostatnich znajdziesz we wpisie Emolienty bez parafiny, czy z parafiną? Które emolienty na atopowe zapalenie skóry lepsze? Moje doświadczenia i subiektywna opinia). Emolienty, obok wody i humektantów (czyli substancji higroskopijnych, wiążących wodę), stanowią podstawowy składnik kremów i balsamów.
Przykłady emolientów:
- masło shea – Butyrospermum Parkii (Shea) Butter
- masło kakaowe – Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter
- oliwa – Olea Europaea Fruit Oil
- olej słonecznikowy – Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil
- olej z pestek winogron – Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil
- alkohol cetylowy – Cetyl Alcohol
- stearynian glicerolu – Glyceryl Stearate
- alkohol cetylostearylowy – Cetearyl Alcohol
- mirystynian izopropylu – Isopropyl Myristate
Emolienty jako kosmetyki (specjalnego przeznaczenia?)
Natomiast dużo częściej mówiąc emolient mamy na myśli kosmetyk. No właśnie, tylko jaki?
Nie istnieje definicja emolientu jako kosmetyku, nie ma wytycznych, czy regulacji na ten temat. Może więc to być dowolny kosmetyk, który producent uzna, że warto nazwać emolientem. Taki chwyt marketingowy, podobnie jak z hasłem „hipoalergiczny”. Są to po prostu kosmetyki przeznaczone do nawilżania i natłuszczania skóry, zawierające w swoim składzie jakiś emolient, czyli substancję tłuszczową, a praktycznie każdy krem, czy balsam zawiera w swoim składzie emolient.
Zwykle jednak pod pojęciem emolientu rozumiemy bardziej treściwy kosmetyk, zawierający więcej emolientów – substancji natłuszczających, niż przeciętny specyfik. W związku z tym pojmujemy emolienty jako kosmetyki przeznaczone do skóry potrzebującej mocniejszej pielęgnacji, bardziej wymagającej, suchej, wrażliwej, czy atopowej.
Pozostając w temacie emolientów, zachęcam do przeczytania wpisu: Czy stosowanie emolientów do kąpieli pomaga na atopowe zapalenie skóry? | Atopowa Prasówka
Sprawdź również wpisy z seriami kosmetyków na AZS:
La Roche-Posay Lipikar AP+ | Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry | Seria Mediderm
Test Allergoff Atopy – kosmetyki bez parafiny i kompozycji zapachowej
PS Przypominam, że blog Dermatopik został patronem targów i konferencji dla osób z AZS, ŁZS i łuszczycą AtoPsoriaDerm! Więcej o AtoPsoriaDerm znajdziecie tutaj: http://www.targikielce.pl/pl/atopsoriaderm.htm.
Targi odbędą się 8 czerwca 2019 w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Wstęp bezpłatny.