Alergia na ustach. Jak pozbyć się zajadów?

Alergia na ustach. Jak pozbyć się zajadów?

Dziś krótki wpis o problemie, który dość często pojawia się na forum atopowym na FB. Spuchnięte usta, czerwone, łuszczące się, bardzo wrażliwe. Alergia wokół skóry ust. Wieczne zajady. Ten problem dotyczył również mnie. Jak sobie z nim poradziłam? Co było tego przyczyną w moim przypadku?

 

Zajady w kącikach ust

Przez długi czas męczyły mnie zajady w kącikach ust. Pojawiały się ciągle. Najpierw podejrzewałam soki owocowe, warzywa, owoce. Potem zmieniłam pomadkę, bo nie byłam pewna, czy to czasem nie jej wina. Czytałam tez o tym, że zajady mogą być objawem niedoborów witamin, więc zaczęłam suplementację.  Żadna z tych rzeczy nie pomogła.

 

Alergia na ustach

Zaczęłam się zastanawiać, co ma kontakt ze skórą ust codziennie, czego używam każdego dnia. Podejrzenia padły na pasty do zębów. W pastach do zębów znajdują się bowiem aromaty, substancje zapachowe, detergenty. Tak samo jak i w szamponach, czy żelach pod prysznic można tam znaleźć SLS, czy SLES. Tak więc zmieniłam pastę na łagodniejszą. Nie udało mi się znaleźć takiej bez substancji zapachowych, ale na szczęście znalazłam takie bez SLS. Problem zajadów bardzo szybko zniknął i nie wrócił już od kilku lat.

 

Alergia na pastę do zębów

Po jakimś czasie od zmiany pasty pojawił się kolejny problem w okolicy ust. Usta zaczęły się mocno wysuszać, łuszczyć. Czasem pojawiało się zaczerwienienie wokół ust. Nie wiem, czemu nie zaczęłam od razu od zmiany pasty do zębów. Podejrzewałam najpierw pomadki do ust. Potem podejrzenia padły na nowe sztućce ze względu na nikiel (mam alergię na nikiel, a w sztućcach może się on znajdować – zachęcam do przeczytania wpisu Alergia na nikiel | Garnki dla alergika i nikiel w jedzeniu). Potem zaczęłam obserwować mrowienie ust i takie wrażenie, jakby zanikało mi czucie w ustach, dziwne. Dopiero po jakimś czasie udało mi się namierzyć przyczynę. Myjąc zęby wyraźnie zaczęłam odczuwać mrowienie na ustach. Znów winna okazała się pasta do zębów. Zmieniłam pastę na inną, tym razem chyba najbardziej znaną pastę, czyli na Elmex i problem momentalnie zniknął.

 
W tym momencie moje usta mają się dobrze. Mam swoje sprawdzone pasty od zębów po których nie dzieje się nic złego. Gdy umyję zęby „zwykłą”, przeciętną pastą do zębów, zaczynam czuć, że usta są bardziej wysuszone. Wniosek z tej sytuacji jest taki, że pasta do zębów to też kosmetyk i może podrażniać i uczulać tak samo, jak wszelkie inne kosmetyki, takie jak balsamy, kremy. Poza tym o usta również trzeba dbać, tak jak o inne obszary skóry. Odpowiednia pasta do zębów oraz sprawdzona pomadka to podstawa. Moja ulubiona pomadka to rossmannowa Alterra Rumiankowa, o której pisałam we wpisie Aktualna pielęgnacja wiosna 2019 | Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

 
Czy i Was dotknął problem alergii wokół ust lub zajadów? Jak sobie z tym poradziliście?

 
PS Miło mi poinformować, że blog Dermatopik został patronem targów i konferencji dla osób z AZS, ŁZS i łuszczycą AtoPsoriaDerm! Więcej o AtoPsoriaDerm znajdziecie tutaj: http://www.targikielce.pl/pl/atopsoriaderm.htm. W programie m.in.:

? Choroby skóry a możliwości wykonywania zawodu

? Profilaktyka czerniaka – bezpieczne korzystanie ze słońca i naświetleń

? Co pacjent powinien wiedzieć o łuszczycowym zapaleniu stawów

Targi odbędą się 8 czerwca 2019 w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Wstęp bezpłatny.
AtoPsoriaDerm 2019 – z troski o chorych na łuszczycę, ŁZS i AZS1 thought on “Alergia na ustach. Jak pozbyć się zajadów?”

  • Witam,
    Bardzo fajne artykuły.Ja zmagam się z czymś podobnym do łuszczycy/azs( z biopsji wyszła łuszczyca) od ponad 10 lat.Na zajady co mnie bardzo zdziwiło pomogło jedzenie ekologicznych jajek codziennie ,stopniowo po tygodniu zniknęło.Derma mi zaleciła smarować usta mascia protopic.Bardzo skuteczna ale wątpie żeby była taka do końca nieszkodliwa.Po 3 latach brania protopicu przeszedłem na mieszanki ziolowe od znanego zielarza Wojciecha Biernata jest po nich całkiem niezły efek twidać poprawe po 2miesiącach picia o jakies tam 50%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.