Obserwacja organizmu i skóry – dlaczego warto i jak to zrobić?

Obserwacja organizmu i skóry – dlaczego warto i jak to zrobić?

Ciało człowieka to bardzo skomplikowana maszyneria, fabryka, w której zachodzą niezliczone procesy biochemiczne. Ogromna ilość czynników ma wpływ na to, jak przebiegają te procesy i jak funkcjonuje organizm jako całość. Często z pozoru niepowiązane ze sobą rzeczy, okazują się być połączone relacją przyczyna-skutek. Z tego względu, gdy tylko coś w naszym organizmie zaczyna działać inaczej, nie tak jak byśmy chcieli, warto uważnie go obserwować.

DZIENNIK OBSERWACJI SKÓRY

 

Gdy czujemy się dobrze, nie dolegają nam żadne niepokojące objawy, ani nie cierpimy na żadne choroby, nie przyglądamy się za bardzo funkcjonowaniu naszego organizmu, a często nawet nie przywiązujemy wagi do różnych czynników, takich jak pożywienie, czy ruch, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie naszych ciał.

Natomiast gdy coś zaczyna szwankować, w pierwszej chwili sięgamy po rozwiązania, które jedynie działają na objawy, a nie na przyczyny danej dolegliwości – sięgamy po tabletki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, czy inne środki, których działanie skupia się na jak najszybszym zniwelowaniu przykrych objawów, takich jak wzdęcia.

 

Obserwacja organizmy

Warto jednak tam, gdzie to możliwe, znaleźć przyczynę dokuczających nam dolegliwości i to na niej i jej likwidacji skupić nasze działania. Nie twierdzę, że w każdej sytuacji i w każdej chorobie da się w ten sposób zadziałać i częściowo lub całkowicie się pozbyć się danego schorzenia. Istnieje przecież mnóstwo chorób, które są wieloczynnikowe oraz takich, dla których świat naukowy, czy medyczny nie znalazł jeszcze jednoznacznej przyczyny. W wielu jednak sytuacjach i przy całkiem szerokim wachlarzu dolegliwości możemy sobie pomóc przez uważną obserwację swojego organizmu i wyciągnie wniosków. Jednym w takich schorzeń jest atopowe zapalenie skóry.

 

Atopowe zapalenie skóry – obserwacja organizmu i skóry

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne (o czym pisałam tutaj: Mity na temat atopowego zapalenia skóry) i tego niestety nie obejdziemy. Natomiast pod wieloma względami możemy sobie ułatwić życie z tą chorobą i ograniczyć częstotliwość występowania zaostrzeń dzięki uważnemu obserwowaniu naszej skóry.

Niestety atopowe zapalenie skóry jest złożoną chorobą i każdy pacjent to zupełnie indywidualny przypadek, dlatego nie ma jednej recepty co do leczenia, pielęgnacji, czy jednej listy czynników wywołujących zaostrzenie. Do tego dochodzą indywidualne alergie pokarmowe, wziewne, czy kontaktowe.

 

Co możesz zyskać obserwując organizm przy AZS?

Przede wszystkim prowadząc codzienne obserwacje mamy szansę namierzyć czynniki, które powodują w naszym przypadku pojawienie się zmian atopowych. Dzięki temu będziemy mogli świadomie w miarę możliwości ich unikać i ograniczyć występowanie zaostrzeń.

Druga bardzo istotna kwestia to pielęgnacja skóry atopowej. Nie ma uniwersalnego zestawu kosmetyków, który sprawdziłby się u każdego atopika, a poszukiwania odpowiedniej dla nas pielęgnacji mogą zająć długie miesiące, czy nawet lata. I tutaj zdecydowanym ułatwieniem jest uważne obserwowanie swojego organizmu, swojej skóry i jej reakcji na kosmetyki. Do tego konieczne jest prowadzenie notatek ze swoich obserwacji, wyciąganie wniosków i kontrolowanie, jakie kosmetyki już przetestowaliśmy i jak sprawdziły się na naszej skórze.

Uważne obserwowanie organizmu i skóry pomaga również w doborze odpowiedniego leczenia. Gdy przywiążemy wagę do tego, jak nasz organizm reaguje po podaniu danego leku, będziemy mogli pomóc naszemu lekarzowi w doborze jak najlepszego leczenia, skrojonego pod nasz organizm.

Prowadzenie obserwacji skóry i organizmu w postaci na przykład dziennika, pozwala również kontrolować ilość stosowanych leków, czy emolientów. Dzięki temu nie przesadzimy z ich ilością ani w jedną, ani w drugą stronę – w przypadku leków, zwłaszcza maści kortykosteroidowych w stronę nadmiernego użycia, a w przypadku emolientów w stronę zbyt małego zużycia.

 

Moje obserwacje

Atopowe zapalenie skóry wymaga wiele uwagi od osoby chorej i obejmuje mnóstwo aspektów. Warto prowadzić na ten temat zapiski. Sama od lat prowadzę wiele list, takich jak kosmetyki, które się sprawdziły, kosmetyki na które moja skóra źle zareagowała, kosmetyki do spróbowania, lista leków, które stosowałam i jakie przyniosły efekty. Lista alergenów, czy lista czynników zaostrzających stan mojej skóry. Wielokrotnie moje obserwacje bardzo pomogły podczas wizyt u specjalisty w doborze odpowiedniej pielęgnacji, czy leczenia. Dzięki prowadzeniu zapisków i obserwowaniu reakcji mojej skóry wiem, czego mam unikać, a co pomaga mojej skórze. W trakcie trwania zaostrzenia, zwłaszcza takiego obejmującego większe obszary, kontroluję ilość stosowanych leków. Bardzo się to przydaje, aby uniknąć działań nieporządanych, których niestety maści sterydowe mają dość dużo.

 

Dziennik Obserwacji Skóry

Wcześniej wszystkie te zapiski prowadziłam na luźnych kartkach lub w pojedynczych plikach na komputerze. Jednak chciałam je uporządkować oraz pomyślałam, że coś takiego może przydać się również innym osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry. Tak właśnie powstał DZIENNIK OBSERWACJI SKÓRY, czyli mój pierwszy blogowy produkt.

Dla kogo jest to produkt:

 • dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry
 • dla rodziców dzieci zmagających się z atopowym zapaleniem skóry
 • dla osób z innymi chorobami skóry, wymagającymi odpowiedniej pielęgnacji i leczenia, takimi jak łuszczyca, alergie kontaktowe, trądzik

Dziennik Obserwacji Skóry zawiera:

 • Kartę obserwacji skóry
 • Kartę obserwacji organizmu
 • Kartę oceny SCORAD
 • Kartę oceny POEM
 • Miesięczny wykres punktacji SCORAD i POEM
 • Tabelę zastosowanych leków i suplementów
 • Kartę miesięcznego stosowania leków miejscowych i ogólnych (w formie miesięcznych checkboxów/trackerów)
 • Tabelę zastosowanych kosmetyków i pielęgnacji
 • Kartę zużycia leków miejscowych (w formie tabeli)
 • Kartę zużycia kosmetyków (w formie tabeli)
 • Listę sprawdzonych kosmetyków
 • Listę kosmetyków, które się nie sprawdziły
 • Terminarz wizyt
 • Kartę „Na kolejną wizytę”

Dokładny opis wszystkich stron Dziennika znajdziesz w Instrukcji Obsługi Dziennika. Z oczywistych przyczyn nie mogę opublikować wyglądu wszystkich kart na blogu.

Co zyskasz dzięki Dziennikowi Obserwacji Skóry?

 • Możliwość łatwego namierzenia czynników drażniących, zaostrzających stan Twojej skóry
 • Uporządkowane zapiski na temat przebiegu Twojego AZS
 • Możliwość łatwego i zorganizowanego zapisywania swoich codziennych obserwacji skóry i organizmu
 • Kontrolę nad ilością stosowanych leków i kosmetyków
 • Jak najlepsze przygotowanie do kolejnych wizyt u dermatologa, czy alergologa

 

Gorąco zachęcam do zapoznania się z Dziennikiem Obserwacji Skóry oraz do jego zakupu. Jestem pewna, że znacząco ułatwi on radzenie sobie z AZS i kontrolowanie jego przebiegu.

DZIENNIK OBSERWACJI SKÓRY

Dziennik Obserwacji Skóry

PS Przypominam również, że osoby zapisane do newslettera otrzymały kod rabatowy na zakup Dziennika w wysokości 5zł ważny do końca marca 2019. Dla odbiorców newslettera przewiduję regularne rabaty, dlatego warto zapisać się na listę5 thoughts on “Obserwacja organizmu i skóry – dlaczego warto i jak to zrobić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.