La Roche-Posay Lipikar AP+ | Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Seria La Roche-Posay Lipikar AP+ to kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji i oczyszczania skóry atopowej, skrajnie suchej i bardzo wrażliwej. Obejmuje trzy produkty:
- La Roche-Posay Lipikar Baume AP+ – Balsam uzupełniający poziom lipidów
- La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ – krem myjący
- La Roche-Posay Lipikar Stick AP+ – sztyft przeciw podrażnieniom
Kosmetyki stworzone zostały z myślą o skórze atopowej i skrajnie suchej. Charakterystycznym składnikiem dla tej serii jest masło shea, które stanowi tu główny emolient.
La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ Krem myjący
Cena: ok. 37zł za 200ml
Skład (INCI): Aqua / Water, Glycerin, Sodium Laureth Sulfate, Peg-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Coco-Betaine, Polysorbate 20, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Niacinamide, Acrylates Copolymer, Butyrospermum Parkii Butter / Shea Butter, Citric Acid, Cocamide MEA, Disodium EDTA, Mannose, Polyquaternium-11, Sodium Benzoate, Sodium Chlorid, Sodium Hydroxide, Styrene/Acrylates Copolymer, Vitreoscilla Ferment
Konsystencja kremu jest przyjemna, dość gęsta. I to niestety koniec plusów. Po użyciu odczuwalne jest wysuszenie i ściągnięcie skóry. Zawiera silny detergent i mimo, że nie jestem mocno restrykcyjna jeśli chodzi o takie rzeczy, tak ten krem myjący niestety wg mnie odpada. Nie służy mojej skórze, wymaga ona natychmiastowego nasmarowania po umyciu. Nie spowodował podrażnienia, ale uczucie wysuszenia jest ewidentne. Według mnie najsłabszy produkt z tej serii i na pewno nie kupię ponownie.
La Roche-Posay Lipikar Stick AP+ Sztyft przeciw podrażnieniom
Cena: ok. 40zł za 15ml
Skład (INCI): Butyrospermum Parkii Butter/ Shea Butter, Water, Polyethylene, Paraffinum Liquidum/Mineral Oil, Hydrogenated Polyisobutene, Glycerin, Copernicia Cerifera Cera/ Carnauba Wax, Hydrogenated Coco-Glycerides, Butylene Glycol, Glyceryl Stearate, PEG-30 Dipolyhydroxystearate, Cera Alba/Bees Wax,Cetearyl Alcohol, Brassica Campestris Oleifera Oil/ Rapeseed Seed Oil, Propylene Glycol, Sorbitan Tristearate, Zinc Gluconate, Madecassoside, Managanese Gluconate, Disodium EDTA, Copper Gluconate, Capryloyl Glycine, Caprylyl Glycol, Vitreoscilla Ferment, Citric Acid, Tocopherol, Pentaerythrityl Tera-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Chlorhexidine Digluconate.
Wśród składników aktywnych producent wymienia masło shea, które ma uzupełniać lipidy, madekasozyd o działaniu przeciwzapalnym oraz antybakteryjny glukonian cynku. Sztyft ma łagodzić swędzenie, przyspieszać gojenie oraz natychmiastowo zmniejszać potrzebę drapania skóry.
Dla mnie ten produkt jest najbardziej warty uwagi z grupy produktów Lipikar AP+.
Ma bardzo wygodne i praktyczne opakowanie. Możemy nanieść preparat precyzyjnie na zmienione chorobowo miejsce bez konieczności brudzenia dłoni. Poza praktycznym aspektem jest to też higieniczne.
Jeżeli chodzi o działanie, dla mnie bardzo na plus. Faktycznie łagodzi podrażnienia. Odczuwam też zmniejszony świąd. Najczęściej używam go na skórę dłoni – ostatnio pojawiają mi się zmiany atopowe między palcami i na palcach. Nie muszę przy tym co chwilę smarować całych dłoni, bo dzięki wygodnemu sztyftowi mogę nanieść preparat tylko na zmiany atopowe. Kiedy tylko zaczynam odczuwać wysuszenie, czy świąd w miejscu zmian, od razu nakładam preparat. Dzięki temu dużo mniej drapię te miejsca, a one szybciej się goją.
Głównym składnikiem jest masło shea, natomiast skład nie jest idealny i można się przyczepić np. do obecności mikroplastiku, PEGów, glikoli (Butylene Glycol, Propylene Glycol), czy disodium EDTA. Mimo to ten preparat pozytywnie zaskoczył mnie swoim działaniem, zgodnym z obietnicami producenta.
La Roche-Posay Lipikar Baume AP+ Balsam uzupełniający poziom lipidów
Cena: ok. 43zł za 200ml
Skład (INCI): Aqua / Water, Butyrospermum Parkii Butter/ Shea Butter, Glycerin, Dimethicone, Nacinamide, Paraffinum Liquidum/ Mineral Oil, Cetearyl Alcohol, Brassica Campestris Oleifera Oil / Rapeseed Seed Oil, Ammonium Polyacryldimethyltauramide / Ammonium Polyacryldimethyldimethyl Taurate, PEG-100 Stearate, Glyceryl Stearate, PEG-20 Methyl Glucose Sesquistearate, Cera Microcristallina / Mictrocrystalline Wax, Paraffin, Sorbitan Tristearate, Dimethiconol, Mannose, Disodium EDTA, Capryloyl Glycine, Vitreoscilla Ferment, Xanthan Gum, Pentaerythrityl Tetra-Di-Butyl HydroxyHydrocinnamate, Sodium Benzoate
Plusem preparatu jest zawartość masła shea jako głównego emolientu. Produkt zawiera również parafinę. Mimo że jest ona dalej w składzie, nie znajduje się tuż za wodą, to odczuwam jej obecność. Po nasmarowaniu skóry czuję taki lepki, a jednocześnie mokry film, który według mojego doświadczenia jest charakterystyczny dla parafiny. Myślę, że do takiego efektu przyczynia się także silikon wysoko w składzie (dimethicone).
W przypadku tego produktu moje odczucia po użyciu niestety nie pokrywają się z obietnicami producenta. Nie uważam, żeby balsam miał lekką konsystencję (chociaż jest ona całkiem przyjemna) ani błyskawicznie się wchłaniał bez lepkiej warstwy. Zgodzę się natomiast, że pozostawia skórę miękką i gładką. Nie zauważyłam wpływu na swędzenie, czy zaczerwienienie. Skład nie jest idealny i uważam, ze za tę cenę można znaleźć coś lepszego.
La Roche-Posay Lipikar AP+ – moja opinia
Seria kosmetyków La Roche-Posay Lipikar AP+ to dość nowa propozycja dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Zaletą tej serii jest na pewno zawartość masła shea jako głównego emolientu. Kosmetyki mają natomiast swoje wady. Nie mają złych, ale nie mają też idealnych składów, nie da się ukryć, że nie są to kosmetyki naturalne. Dodatkowo są dość drogie. Według producenta krem myjący i balsam można stosować od pierwszych dni życia, jednak ja na pewno nie użyłabym kremu myjącego u dziecka (u siebie zresztą też nie). Natomiast balsam zastosowałabym, gdy nic o lepszym, bardziej naturalnym składzie by się nie sprawdziło. Ciekawym i wartym uwagi produktem z tej serii jest według mnie sztyft przeciw swędzeniu i podrażnieniom. Jestem zadowolona z jego działania, dużym plusem jest forma sztyftu, aczkolwiek cena jest dość wysoka.
Zalety serii La Roche-Posay Lipikar AP+:
- Bezzapachowe
- Masło shea jako główny emolient
- Pełen skład kosmetyków dostępny na polskiej stronie producenta
- Brak konserwantów o niekorzystnej reputacji (Phenoxyethanol, parabeny)
- Parafina nie jest głównym emolientem
- Dostępne większe opakowania balsamu i kremu myjącego z pompką
- Genialna forma sztyftu
Wady serii La Roche-Posay Lipikar AP+:
- Krem myjący zawiera silny detergent Sodium Laureth Sulfate,
- Cena
- Mogłyby mieć lepsze składy, aczkolwiek nie zawierają składników, których zdecydowanie unikam (w składach można znaleźć np. Disodium EDTA, PEGi, czy glikole -Butylene Glycol, Propylene Glycol)
PS Gorąco zachęcam do obejrzenia (i zakupu 😉 ) Dziennika Obserwacji Skóry, czyli stworzonego przeze mnie produktu, ułatwiającego radzenie sobie z AZS. Dzięki Dziennikowi dużo łatwiej odnajdziesz przyczyny zaostrzeń, zyskasz kontrolę nad stosowanymi lekami i kosmetykami, łatwiej dobierzesz odpowiednią pielęgnację i leczenia oraz lepiej przygotujesz się do kolejnej wizyty u specjalisty. Odbiorcom newslettera przypominam o zniżce, ważnej do końca marca 2019! Po więcej informacji zapraszam tutaj: Dziennik Obserwacji Skóry