Atopowe zapalenie skóry | Leczenie biologiczne – rok od ostatniej dawki Dupilumabu

Atopowe zapalenie skóry | Leczenie biologiczne – rok od ostatniej dawki Dupilumabu
Leczenie biologiczne atopowego zapalenia skóry to temat coraz bardziej zyskujący na popularności. Przykładem leku biologicznego na atopowe zapalenie skóry jest Dupilumab. Dupixent (handlowa nazwa Dupilumabu) został już ponad rok temu zatwierdzony przez FDA do stosowania w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Natomiast we wrześniu  2017 Dupilumab został dopuszczony do obrotu przez EMA (European Medicines Agency – Europejska Agencja Produktów Leczniczych).

 

Wszystkie wpisy na blogu na temat Dupilumabu:

Dupilumab (Dupixent) – zastrzyk za ponad 1500 dolarów

Udział w badaniu klinicznym Dupilumabu – plusy i minusy

Dupilumab – odstawienie | Dlaczego zrezygnowałam z Dupilumabu? Czy atopowe zapalenie skóry wróciło?

Jak działa Dupilumab? Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Atopowe zapalenie skóry | Leczenie biologiczne – rok od ostatniej dawki Dupilumabu

 

Atopowe zapalenie skóry | Leczenie biologiczne – Dupilumab

W lipcu minął rok od mojej ostatniej dawki Dupilumabu.  Przez około 2 lata (od czerwca 2015 do lipca 2017) brałam udział w badaniu klinicznym Dupilumabu, po czym postanowiłam zrezygnować. O mojej rezygnacji możecie przeczytać tutaj Dupilumab – odstawienie | Dlaczego zrezygnowałam z Dupilumabu? Czy atopowe zapalenie skóry wróciło?
Nikt nie wie, jak długo mogą utrzymywać się efekty działania kuracji. Sama się nad tym zastanawiam i cały czas obserwuję moją skórę. O tym, jak miało się moje atopowe zapalenie skóry po pół roku od ostatniej dawki Dupilumabu możecie przeczytać tutaj Dupilumab – odstawienie | Dlaczego zrezygnowałam z Dupilumabu? Czy atopowe zapalenie skóry wróciło?.   Dzisiaj odpowiem na pytanie czy efekty działania Dupixentu (Dupilumabu) utrzymują się u mnie po roku od ostatniej dawki?

 

Rok po odstawieniu Dupilumabu

TAK. Generalnie mogłąbym na tym zakończyć ten post, ale podzielę się szczegółami ?

 

Zmiany atopowe

W półrocznym podsumowaniu wspominałam o pojawiających się zmianach atopowych w zgięciach łokci i na szyi. Obecnie te zmiany pojawiają się dużo rzadziej. Może dzieje się tak ze względu na obecną porę roku, czyli lato. Myśle, że  do zmniejszonej ilości (a właściwie braku) zmian w zgięciach łokci przyczynia się też brak lub niewielki kontakt tych miejsc z ubraniami. Mamy lato, więc praktycznie cały czas te obszary są odsłonięte i skóra nie ma kontaktu z ubraniami – zarówno z materiałem, barwnikami, elementami ozdobnymi,  jak i z resztkami środków piorących. Z kolei czasem pojawiają mi się zmiany atopowe pod pachami, tak na obrzeżach, z tyłu. Widzę tu dwie przyczyny. Jedna to lato ? i zwiększona potliwość. A druga – muszę się przyznać – stosowanie zapachowych antyperspirantów. Niestety ale bezzapachowe antyperspiranty w ogóle nie zdają u mnie egzaminu. Przetestowałam wiele, a i tak przy każdym pojawiał się przykry zapach. Znalazłam natomiast antyperspirant zapachowy, który nie wywołuje u mnie alergii (dlaczego tak może się dziać – zapraszam do wpisu Alergia na kompozycję zapachową | Jak diagnozuje się alergię na zapachy?). Ale no właśnie teraz latem coś zaczęło się dziać w tych okolicach, więc może to częściowo wina tego zapachowego antyperspirantu. Chociaż dla eksperymentu zakupiłam bezzapachowy dezodorant i nie wyeliminował on problemu. Więc możliwe, że przyczyną zmian w tych okolicach jest u mnie tylko zwiększona potliwość latem.

 

W pozostałych obszarach moja skóra ma się bardzo dobrze. Mam nawet wrażenie, że poziom jej nawilżenia się polepszył w porównaniu do sprzed pół roku. I tutaj znowu pora roku może mieć znaczenie – zima to niska wilgotność powietrza w mieszkaniach. Z drugiej strony w moim mieszkaniu pojawił się oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i od tego czasu utrzymuję w mieszkaniu wilgotność na poziomie 45-70%.

 

Pielęgnacja skóry atopowej

Jeżeli chodzi o pielęgnację skóry, to nadal utrzymuję taką samą częstotliwość smarowania jej emolientami, o czym wspomniałam we wpisie Moja aktualna pielęgnacja skóry | Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry. Stosuję nadal ten sam balsam na dzień. Z kolei na noc podstawą nadal jest masło shea, ale w innym towarzystwie. Teraz nie tylko z olejem kokosowym, ale też z innymi olejami – lnianym, awokado, konopnym itd.

 

Leki na atopowe zapalenie skóry

Wszelkie leki miejscowe stosuję rzadziej niż w okresie jesienno-zimowym.
Trochę pogniewałam się z Protopiciem, bo po zastosowaniu go po dłuższej, powiedzmy dwutygodniowej, przerwie, zaczął wywoływać pieczenie i swędzenie po około 30 minutach od nałożenia. Kończyło się to drapaniem i skutkowało gorszym wyglądem skóry niż przed nałożeniem Protopicu.
Gdy coś zaczyna się pojawiać na mojej skórze, nakładam łagodny steryd, czyli Locoid. Stosuję go rzadko, mniej więcej raz na dwa – trzy tygodnie.
Leków ogólnych nie stosuję w ogóle. Stopniowo przestałam brać antyhistaminy. Nie żeby był to zamierzony schemat odstawienia. Po prostu coraz częściej zapominałam o tym, aby je zażyć, aż ostatecznie wyszło na to, że zupełnie je odstawiłam. Nie zauważyłam niekorzystnego wpływu odstawienia antyhistamin na moją skórę.

 

Atopowe zapalenie skóry | Leczenie biologiczne – podsumowanie

Jestem zadowolona z utrzymujących się efektów leczenia biologicznego atopowego zapalenia skóry. Efekty leczenia Dupilumabem nadal się utrzymują. Można nawet uznać, że w tym momencie, rok po ostatniej dawce, skóra ma się nawet lepiej niż w momencie zakończenia leczenia, na co składać się może kilka czynników.


1 thought on “Atopowe zapalenie skóry | Leczenie biologiczne – rok od ostatniej dawki Dupilumabu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.