Jak bezpiecznie stosować nowe kosmetyki? | Atopowe zapalenie skóry, alergia i kosmetyki

Jak bezpiecznie stosować nowe kosmetyki? | Atopowe zapalenie skóry, alergia i kosmetyki
Jakiś czas temu natrafiłam na opis problemu osoby zmagającej się z atopowym zapaleniem skóry. Po zastosowaniu przez nią na całe ciało nowego kosmetyku – balsamu, na drugi dzień pojawił się wysyp na całej powierzchni skóry i mocne pogorszenie stanu skóry. Zdziwiło mnie to nieprzemyślane i nieostrożne zachowanie u osoby mającej atopowe zapalenie skóry. Kosmetyki, nawet jeżeli są polecane przez wiele osób i zachwalane przez osoby zmagające się z takim samym problemem, czyli w tym przypadku z atopowym zapaleniem skóry, mogą nie dać takich samych efektów, jak u innych osób, a wręcz mogą nam zaszkodzić. Jak więc stosować nowe kosmetyki, aby nie zrobić sobie krzywdy? Jak zwiększyć bezpieczeństwo testowania nowych kosmetyków, w tym kosmetyków na atopowe zapalenie skóry?

 

Sprawdź skład

Zanim zdecydujesz się na kupno jakiegoś kosmetyku, nawet jeśli polecany jest on przez mnóstwo osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, najpierw koniecznie sprawdź skład produktu. Upewnij się, że nie znajdują się w nim składniki, na które masz alergię, takich które unikasz z różnych względów lub które wiesz, że są źle tolerowane przez Twoją skórę. Skład kosmetyku często można sprawdzić bez wychodzenia z domu, w internecie. We wpisie Analiza składu kosmetyków | Skąd brać składy kosmetyków i gdzie sprawdzić funkcje składników  znajdziesz informacje, gdzie szukać składów kosmetyków i jakie narzędzie mogą pomóc w analizie skladu.
Jeżeli masz alergię na kompozycję zapachową, koniecznie upewnij się, czy w składzie kosmetyku nie znajduje się nie tylko sama kompozycja zapachowa pod nazwą „Parfum”, ale także czy nie znajdują się inne substancje zapachowe, które zgodnie z prawem powinny zostać wyszczególnione osobno z nazwy w składzie kosmetyku. Jest to grupa 26 substancji, m.in geraniol. Więcej na ten temat znajdziesz w moim wpisie o alergii na kompozycję zapachową (Alergia na kompozycję zapachową | Jak znaleźć kosmetyki bezzapachowe?).
Jeśli natomiast masz alergię na lanolinę, sprawdź koniecznie, pod jakimi nazwami możesz ją znaleźć w kosmetykach (Alergia na lanolinę – czego unikać, gdzie znajdziesz lanolinę).

 

Kup małe opakowanie

Skład kosmetyku wydaje się ok, nie znalazłeś w nim żadnych unikanych przez Ciebie substancji, zatem decydujesz się na zakup. Polecam jednak na początek kupić możliwie najmniejsze opakowanie produktu. Nie polecam kupować od razu największego opakowania, mimo że zwykle jest to bardziej opłacalne. Mimo że skład jest dla Ciebie ok, może się zdarzyć, że dany kosmetyk nie będzie dobrze tolerowany przez Twoją skórę. Może to wynikać z kombinacji składników, czy z występowania w składzie kosmetyku jeszcze nie namierzonego przez Ciebie alergenu. Dlatego warto najpierw zakupić kosmetyk w małym opakowaniu i sprawdzić jego działanie oraz tolerancję przez skórę. Dopiero po sprawdzeniu danego kosmetyku zdecydować się na zakup dużego, bardziej ekonomicznego opakowania.

 

Zrób domowy test alergiczny

Zanim nałożysz kosmetyk na całe ciało, wykonaj domowy test alergiczny. Możesz nałożyć próbkę kosmetyku w jedno miejsce na skórze, np. na wewnętrzną stronę ramienia i poczekać 2 dni, obserwując skórę. Możesz również odtworzyć warunki kontaktowych testów alergicznych. W tym celu użyj plastrów z opatrunkiem, najlepiej sprawdzą się takie okrągłe, które ze wszystkich stron będą przylegać do skóry. Nasącz opatrunek testowanym kosmetykiem i przyklej na skórę, np. u góry pleców. Przez dwa dni nie mocz  plastra ani go nie odklejaj, chyba że zaczną Ci dokuczać niepożądane efekty, jak świąd. Po tym czasie odklej plaster i sprawdź, czy w miejscu, gdzie kosmetyk miał kontakt ze skórą nie pojawiła się żadna reakcja, np. zaczerwienienie. Jeżeli nic się złego ze skórą nie stało, możesz przejść do stosowania kosmetyku lub dla bezpieczeństwa przeprowadzić jeszcze jeden krok testów (punkt poniżej)

 

Nałóż kosmetyk na niewielki obszar skóry i testuj go przez kilka dni

Jeżeli wprowadzasz do swojej pielęgnacji kosmetyk do całego ciała, możesz dla bezpieczeństwa zacząć jego stosowanie od niewielkiem powierzchni skóry.  Przez kilka dni nakładaj kosmetyk np. tylko na jedną rękę, aby sprawdzić, czy nic złego się nie dzieje. Dopiero potem stosuj kosmetyk na całe ciało.

 

Testuj jeden nowy kosmetyk na raz

Daj swojej skórze czas. Aby mieć pewność, że kosmetyk dobrze się sprawdza lub że ewentualne działania niepożądane są spowodowane tym, a nie innym specyfikiem, wprowadzaj do swojej pielęgnacji jeden kosmetyk na raz. Poczekaj conajmniej 2 tygodnie, zanim wprowadzisz kolejny kosmetyk. Gdyby po kilku dniach od stosowania nowego balsamu wprowadzić do pielęgnacji skóry kolejny kosmetyk, powiedzmy tłuste masło do ciała, to w razie pojawienia się podrażnienia skóry, czy wystąpienia alergii nie mielibyśmy pewności, który z tych kosmetyków je spowodował. Dlatego lepiej dać skórze trochę czasu. Dotyczy to również czynników środowiskowych. Mam tu na myśli na przykład nie rozpoczynanie testów nowego kosmetyku na kilka dni przed, czy już w trakcie wakacji. Na stan skóry przy atopowym zapaleniu skóry wpływ ma wiele czynników. Będąc na wakacjach skórze może nie spodobać się wiele rzeczy, chociażby woda (sprawdź: Skóra na wakacjach | Jak wakacje mogą wpłynąć na skórę). Nie wprowadzaj więc nowych kosmetyków do pielęgnacji swojej skóry w warunkach odbiegających od codziennych, czyli np. nie w trakcie wakacji.

 

Atopowe zapalenie skóry i testowanie nowych kosmetyków

Zmagając się z takim problemem, jak atopowe zapalenie skóry, czy alergie, powinniśmy ostrożnie wprowadzać nowe kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko niepotrzebnego podrażnienia skóry, wystąpienia reakcji alergicznych, czy zaostrzenia atopowego zapalenia skóry.2 thoughts on “Jak bezpiecznie stosować nowe kosmetyki? | Atopowe zapalenie skóry, alergia i kosmetyki”

    • Korzystam z kosmetyków Sylveco, chyba najbardziej skradł moje serce balsam na rozstępy, który stosuję jako codzienny emolient 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.