Bezzapachowa ochrona przeciwsłoneczna – Kremy z filtrem (mineralnym) bez kompozycji zapachowej – SPF 30 i SPF 50

Nareszcie nadeszła wiosna, chociaż chwilowo jest trochę deszczowo. Razem z nadejściem wiosny więcej czasu spędzamy na zewnątrz, a słońce zaczyna intensywniej oddziaływać na naszą skórę (należy jednak pamiętać, że nie tylko latem nasza skóra jest narażona na promieniowanie UV). Powoli zaczynamy rozglądać się za ochroną przeciwsłoneczną, a kosmetyki z filtrami zaczynają się pojawiać w drogeriach. Jaki krem z filtrem wybrać?
(Aktualne zestawienie z 2019:
Kremy z filtrem mineralnym z dobrym składem. Mój zestaw na lato 2019
Ochrona przeciwsłoneczna
Niecały rok temu na blogu pojawił się wpis o tym, jak zrobić krem z filtrem mineralnym. Poza przepisem na balsam z tlenkiem cynku, przedstawiłam tam podstawowe informacje na temat filtrów UV. Przypomnę najważniejsze z nich:
- promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za spieczenie skóry, zaczerwienie, przebarwienia
- promieniowanie UVA dociera do głębszych warstw i przyczynia się do starzenia skóry
- ubrania nie blokują promieniowania słonecznego
- wskaźnik SPF dotyczy ochrony przed promieniowaniem UVB i mówi o tym, ilukrotnie wydłuża się czas potrzebny do wystąpienia poparzenia słonecznego w stosunku do sytuacji bez filtra
Ile kosmetyku z filtrem nałożyć na skórę?
Na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych zwykle napisane jest, jaką ilość produktu powinniśmy nałożyć na skórę. Ma to duże znaczenie jeśli chodzi o skuteczność działania, ponieważ tylko nałożenie kosmetyku w ilości sugerowanej przez producenta daje deklarowaną przez niego ochronę. Jednak zwykle nakładamy znacznie mniej preparatu na skórę, co prowadzi do zmniejszenia deklarowanej ochrony 2, 3 czy nawet 4 krotnie! Dorosła osoba powinna stosować jednorazowo na całe ciało nawet 30ml preparatu. Polecam zapoznać się z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego odnośnie fotoprotekcji.
Filtry przeciwsłoneczne – filtry mineralne (fizyczne) i chemiczne
Filtry przeciwsłoneczne dzieli się na dwie grupy: filtry mineralne (inna nazwa to filtry fizyczne) i filtry chemiczne. Różnią się one sposobem działania. Filtry chemiczne chronią skórę poprzez absorpcję promieniowania UV – pochłaniają i zamieniają energię świetlną w ciepło lub światło o innej szerokości pasma. Natomiast filtry mineralne tworzą fizyczną barierę i odbijają oraz rozpraszają promieniowanie UV.
Filtry chemiczne
Przykładami filtrów chemicznych są Octocrylene, czy Tinosorb S (Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine). Filtry chemiczne mogą być źle tolerowane przez skórę, podrażniać ją i powodować alergię. Ich zaletą jest natomiast to, że nie bielą skóry, ale z drugiej strony filtry chemiczne mogą barwić tkaniny, zwłaszcza poliestrowe.
Filtry mineralne
Filtry mineralne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Rzadziej powodują podrażnienie skóry niż filtry chemiczne, są bardzo dobrze tolerowane przez skórę i nie wchodzą w nią w reakcje. są też bardziej fotostabilne. Polecane są dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, atopową, czy dla dzieci. Innym plusem są też dodatkowe korzyści, np. tlenek cynku wspomaga gojenie ran. Minusem kosmetyków z filtrami mineralnymi jest bielenie skóry przy dużym poziomie ochrony przeciwsłonecznej.
Bardziej kompleksowe działanie przeciwsłoneczne posiadają kosmetyki, które zawierają jednocześnie oba filtry mineralne – i tlenek cynku, i dwutlenek tytanu. Dzieje się tak z tego względu, że te dwa związki mają różne właściwości i odbijają promieniowanie UV w trochę innych zakresach. Tlenek cynku jest bardziej efektywny jeśli chodzi o ochronę przeciw UVA, natomiast dwutlenek tytanu jeśli chodzi o ochronę przeciw UVB.
Filtr mineralne nie pozostają jednak bez kontrowersji. Coraz częściej stosuje się ich formę nanocząsteczkową, a w związku z tym pojawiły się obawy o penetrację tych cząsteczek wgłąb skóry. Jednak tym momencie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy rzeczywiście jest się czego obawiać. Dodatkowo producenci powlekają nanocząsteczki filtrów mineralnych, aby ograniczyć powstawanie reaktywnych form tlenu. Ta kwestia jest również poruszana we wspomniany wyżej artykule z rekomendacjami. Pierwsza część tego artykułu dotycząca teorii na temat ochrony przeciwsłonecznej dostępna jest tutaj.
Ochrona przeciwsłoneczna dla alergika i atopika
Wolę stosować ochronę przeciwsłoneczną opartą o filtry mineralne. Nie doświadczyłam co prawda podrażnienia z powodu filtrów chemicznych, ale wolę dmuchać na zimne. W tym roku zdecydowałam się kupić gotowy produkt, ponieważ własnoręcznie przygotowany balsam z tlenkiem cynku nie był idealny, a poza tym skończyły mi się próbki kremów do twarzy z filtrem UV. Na poszukiwaniu odpowiedniego kosmetyku spędziłam sporo czasu, dlatego postanowiłam podzielić się moimi typami. Zawsze szukam tylko kosmetyków bezzapachowych, ponieważ mam alergię na kompozycję zapachową. O tym, dlaczego warto stosować kosmetyki bezzapachowe przy atopowym zapaleniu skóry możecie przeczytać we wpisie o alergii na kompozycję zapachową (jednym z kilku z serii na temat alergii na zapachy – polecam zapoznać się ze wszystkimi :)) .
Moje założenia podczas poszukiwania odpowiedniego kosmetyku z filtrem to:
- tylko filtry mineralne
- produkt bezzapachowy (bo mam alergię na kompozycję zapachową)
- produkt, który będę mogła użyć i do ciała, i na twarz, więc musi być odpowiedni do cery trądzikowej i do skóry atopowej
- wysoka ochrona przeciwsłoneczna – SPF 30 lub SPF 50
- najlepiej gdyby posiadał oba filtry mineralne ze względu na bardziej kompleksową ochronę
Niestety nie znalazło się dużo kosmetyków, spełniających większość tych założeń … 😉
Bezzapachowe kosmetyki z filtrem mineralnym – wysoka i bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna – SPF 30 i SPF 50
Zapraszam na aktualne zestawienie z 2019:
Kremy z filtrem mineralnym z dobrym składem. Mój zestaw na lato 2019
Avene Eau Thermale Sun, fluid mineralny, SPF 50+
Skład (wersja z pomarańczową nakrętką): Zinc Oxide (Nano), Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), Titanium Dioxide (Nano), Coco-Caprylate/Caprate Isopropyl Palmitate, Isocetyl Stearoyl Stearate, Isodecyl Neopentanoate, Isododecane, Isohexadecane, PTFE Triethylhexanoin, Dicaprylyl Ether, PEG-30 Dipolyhydroxystearate Iron Oxides (CI 77492), (CI 77491), (CI 77499), Mica, Alumina Stearic Acid, Caprylyl Glycol, PEG-45/Dodecyl Glycol Copolymer, Silica, Benzoic Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Disodium EDTA, Disteardimonium Hectorite, Glyceryl Behenate Glyceryl Dibehenate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil (Helianthus Annuus Seed Oil, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate Polyamide-3, Sodium Chloride, Titanium Dioxide (CI 77891), Tocopherol Tocopheryl Glucoside, Tribehenin, Triethoxycaprylylsilane Water (Aqua).
Skład (wersja z białą nakrętką): Zinc Oxide [Nano], Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), Titanium Dioxide [Nano], Coco-Caprylate/Caprate, Isocetyl Stearoyl Stearate, Isopropyl Palmitate, Isodecyl Neopentanoate, Isododecane, Isohexadecane, PTF, Triethylexanoin, Dicaprylyl Ether, Peg-30 Dipolyhydroxystearate, Aluminia Stearic Acid, Caprylyl Glycol, Peg45/Dodecyl Glycol, Copolymer, Silica, Benzoic Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Disodium Edta, Disteardimonium Hectorite, Glyceryl Behenate, Glyceryl Dibehenate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil (Helianthus Annuus Seed Oil), Pentaerythrityl Tetra Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Polyamide-3, Sodium Chloride, Tocopherol, Tocopheryl Glucoside, Tribehenin, Triethoxycaprylylsilane, Water (Aqua).
Cena: około 50zł za 40ml
Nazwa produktu jest trochę myląca – słowo fluid jest tu użyte bardziej jako określenie konsystencji produktu, niż funkcji. UWAGA – Są dwie wersje tego produktu – jedna bez koloru (przynajmniej tak wynika z informacji, które znalazłam w internecie oraz ze składu, nie uzyskałam informacji na ten temat, pisząc do Avene na Facebooku; wersja z białą nakrętką), druga o dość ciemnym cielistym kolorze (opakowanie z pomarańczową nakrętką). Krem bezzapachowy, zawierający dwa filtry mineralne – tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Zgodnie z opisem producenta produkt łatwo się wchłania, jest wodoodporny i nie powoduje powstawania zaskórników.
Avene Eau Thermale Sun, Mleczko mineralne SPF 50+
Skład: Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), Titanium Dioxide [Nano], Isodecyl Neopentanoate, Triethylhexanoin, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Polyglyceryl-4 Isostearate, Cetyl Peg/Ppg-10/1 Dimethicone, Hexyl Laurate, Alumina, Water (Aqua), Cyclohexasiloxane, Stearic Acid, C30-45 Alkyl Methicone, C30-45 Olefin, Caprylic/Capric Triglyceride, Caprylyl Glycol, Disodium Edta, Iron Oxides (Ci 77492), Iron Oxides (Ci 77491), Octyldodecanol, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Silica Dimethyl Silylate, Sodium Chloride, Sodium Myristoyl Glutamate, Sorbic Acid, Talc, Titanium Dioxide (Ci 77891), Tocopheryl Glucoside, Triethoxycaprylylsilane, Xanthan Gum.
Cena: około 55zł za 100ml
Mleczko mineralne o cielistym (jasnym) zabarwieniu. Zawiera jeden filtr mineralny – dwutlenek tytanu. Zgodnie z opisem producenta, podobnie jak fluid, mleczko jest wodoodporne i nie powoduje powstawania zaskórników.
PHARMACERIS E Emotopic, Dermo-Ochronny krem mineralny SPF 50+
Skład: Aqua (Water), Dicaprylyl Carbonate, Titanium Dioxide (nano), Zinc Oxide, Isohexadecane, PEG-30 Dipolyhydroxystearate, Canola (Canola) Oil, Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Aluminum Hydroxide, Magnesium Sulfate, Hydroxyacetophenone, Hydrogen Dimethicone, Triethoxycaprylylsilane, Lonicera Caprifolium (Honeysuckle) Flower Extract, Laminaria Ochroleuca Extract, Lonicera Japonica (Honeysuckle) Flower Extract.
Cena: około 40 zł za 75ml
Emotopic to seria kosmetyków skierowanych do osób z atopowym zapaleniem skóry, czy łuszczycą. Jednym z kosmetyków z tej serii jest własnie krem z filtrem mineralnym. Krem zawiera dwa filtry mineralne – tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Poza tym zawiera między innymi olej konopny oraz olej rzepakowy. Przeznaczony jest dla niemowląt od 1. dnia życia, dzieci i dorosłych, do skóry twarzy i ciała. Według opisu producenta nie powoduje zapychania porów.
Allerco, przeciwsłoneczny krem ochronny dla dzieci i niemowląt, SPF 30
Skład: Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Titanium Dioxide, Glycerin, Dicaprylyl Carbonate, Polyhydroxystearic Acid, Vp/Eicosene Copolymer, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearates, Cocoglycerides, Propanediol, Sodium Stearoyl, Glutamate, Butyrospermum Parkii Butter, 1,2-Hexanediol, Alumina, Stearic Acid, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Methyl Niacinamide Chloride, Tocopheryl Acetate, Allantoin, Xanthan Gum, Isohexadecane, Disodium Edta, Citric Acid, Polysorbate 60, Peg-8, Sorbitan Isostearate, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid.
Cena: około 30zł za 75ml
Krem z nieco niższą ochroną – SPF 30. Przeznaczony do stosowania u dzieci i niemowląt. Jako filtr mineralny zawiera dwutlenek tytanu.
Bioderma Photoderm Spray Mineralny, SPF 50+ / UVA 26
Skład: Decyl Oleate, Dicaprylyl Carbonate, Zinc Oxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Cocoglycerides, Titanium Dioxide, Silica Dimethyl Silylate, Polyhydroxystearic Acid, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Stearic Acid, Alumina, Tocopherol
Cena: około 45zł za 100g
Jako ostatni przedstawiam trochę inny produkt, mianowicie kosmetyk przeciwsłoneczny w formie sprayu. Spray opiera się o filtry mineralne – tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Zgodnie z opisem producenta nie powoduje zapychania porów, jest wodoodporny i bardzo dobrze tolerowany. Przeznaczony jest do stosowania na twarz i ciało, do skóry podatnej na alergie, atopowej, od 6-go miesiąca życia.
Dwa z tych produktów zawierają tylko jeden filtr mineralny – dwutlenek tytanu. Ostatni produkt odrzucam ze względu na formę sprayu – nie byłaby to praktyczna forma do stosowania na twarz. Zostają więc dwa produkty, które rozważam – fluid od Avene oraz krem Emotopic. Ciężki wybór – za Emotopiciem przemawiają naturalne składniki zawarte w składzie, natomiast za Avene działanie sprawdzone na poprzedniej wersji produktu (krem mineralny) i dobra tolerancja przez skórę twarzy. Na co Wy byście się zdecydowali? Może macie inne sprawdzone kosmetyki z filtrem? Koniecznie dajcie znać 🙂
Zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak bezpiecznie wprowadzać nowe kosmetyki: Jak bezpiecznie stosować nowe kosmetyki? | Atopowe zapalenie skóry, alergia i kosmetyki