Alergia na kompozycję zapachową | Na co (poza kosmetykami) powinien uważać alergik?

Alergia na kompozycję zapachową | Na co (poza kosmetykami) powinien uważać alergik?

Kompozycja zapachowa jest jednym z najczęściej uczulających składników kosmetyków. Osoba uczulona na kompozycję zapachową powinna unikać kosmetyków zawierających w składzie Parfum, ale także takie składniki zapachowe, jak eugenol, czy geraniol. Substancje zapachowe znajdują się jednak nie tylko w kosmetykach, czy perfumach. Osoby uczulone na kompozycję zapachową mogą doświadczyć objawów alergicznych nawet wtedy, gdy stosują kosmetyki bezzapachowe. Czego jeszcze oprócz kosmetyków zapachowych powinna unikać osoba uczulona na kompozycję zapachową?

 

Oleje i ekstrakty roślinne jako źródło zapachu w kosmetykach

Mimo że w składzie kosmetyku nie występuje kompozycja zapachowa, czy składniki zapachowe, które muszą zostać wymienione, kosmetyk może posiadać zapach. Źródłem zapachu w kosmetykach, poza chemicznymi substancjami zapachowymi pod postacią kompozycji zapachowej, mogą być również olejki eteryczne, czy inne substancje pochodzenia roślinnego, np. ekstrakty. Przykładem może być ekstrakt z lilii wodnej, który może nadać kosmetykowi delikatny kwiatowy zapach. W przypadku dodania do kosmetyku olejów eterycznych nadal obowiązuje zasady wykazywania w składzie wspomnianych 26 substancji zapachowych, jeżeli ich stężenie przekracza określony poziom (0,001% w przypadku kosmetyków niespłukiwanych i 0.01% w przypadku kosmetyków spłukiwanych).

Dodatkowo nawet „zwykłe” oleje roślinne mogą mieć swój charakterystyczny zapach, jak na przykład nierafinowany olej kokosowy, charakteryzujący się wyczuwalnym zapachem kokosa. Osoby, które od dłuższego czasu nie stosują kosmetyków zapachowych mogą poczuć zapach nawet w przypadku kosmetyków, które nie posiadają ani substancji zapachowych, ani składników roślinnych, wnoszących zapach. Można wtedy wyczuć bardzo delikatny, „chemiczny” zapach, wynikający po prostu z charakterystyki składników użytych w produkcji.

 

Pranie, świece i woski zapachowe, odświeżacze powietrza – zagrożenia dla alergika

Alergia na kompozycję zapachową to nie tylko zagrożenie ze strony kosmetyków. Zapachy znajdziemy także w proszkach i płynach do prania oraz płynach do płukania. Dobrze jest wtedy zrezygnować całkowicie z płynów do płukania. Natomiast na rynku co raz łatwiej można znaleźć bezzapachowe proszki i płyny do prania.

Zagrożenie dla osoby uczulonej na kompozycję zapachową mogą stanowić produkty mające na celu poprawę zapachu w pomieszczeniu, czyli między innymi odświeżacze powietrza, woski i świece zapachowe, kadzidełka, odświeżacze samochodowe.

Często mocno perfumowane są także środki czyszczące, takie jak mleczka do czyszczenia. Szczególnie należy uważać na środki czyszczące, które się rozpyla, czyli np. płyny do czyszczenia kabin prysznicowych. Rozpylony środek łatwiej może trafić w powietrze dookoła nas, na naszą skórę, czy do dróg oddechowych, zamiast tylko na czyszczoną powierzchnię. Przez to dużo łatwiej o objawy alergii ze strony organizmu.

 

Masz alergię na zapachy? Unikaj kwiatów kwitnących

Jeżeli posiadasz alergię na kompozycję zapachową, objawy ze strony organizmu mogą wywołać również kwiaty kwitnące, czy kwiaty cięte. Jednymi z najbardziej pachnących kwiatów ciętych są lilie, frezje, bez, hiacynty, czy konwalie. Tuż przed wiosną często w naszych domach pojawia się mała doniczka z hiacyntem, który u osób wrażliwych może wywołać objawy alergiczne.

 

Pachnące ubrania i kosmetyki osób w otoczeniu alergika

Uważać trzeba także na kosmetyki, zwłaszcza perfumy, osób, które przebywają w naszym bliskim otoczeniu, szczególnie perfumy partnera, czy partnerki. Przytulając się do osoby stosującej pachnące kosmetyki, nasza skóra może mieć kontakt z tymi kosmetykami i mogą na niej pojawić się objawy alergiczne. U bardzo wrażliwych osób nie musi nawet dochodzić do bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby stosującej pachnące kosmetyki. Czasem do wystąpienia objawów wystarczy rozprzestrzeniający się w powietrzu zapach tych kosmetyków. Należy również pamiętać, że podobnie może być w przypadku stosowania przez osoby w naszym otoczeniu pachnących środków do prania.

 

Galeria handlowa a alergia na kompozycję zapachową

Wyżej wspomniałam o tym, że objawy alergiczne mogą wywołać zapachy w powietrzu, takie jak odświeżacze powietrza, czy świece zapachowe. Ważne jest mieć to na uwadze, gdy wybieramy się na przykład do galerii handlowej. W sklepach z ubraniami bardzo często rozpylane są zapachy, czasem nawet bardzo intensywne. Dodatkowo ubrania w sklepach przesiąkają zapachem rozpylanym w sklepie, czy nawet są celowo psikane perfumami. Z tego względu u osoby uczulonej na kompozycję zapachową może pojawić wysypka, czy podrażnienie skóry po wizycie w galerii handlowej, nawet po kilku dniach od buszowania po sklepach. W związku z tym warto ograniczyć czas przebywania w takich sklepach, a po powrocie do domu umyć skórę i zmienić ubranie.

W ostatnie wakacje sama przekonałam się o tym, że wizyta w galerii handlowej z okazji wyprzedaży może skończyć się wysypką na całym ciele. Po dwóch dniach od moich zakupów na całym ciele pojawiła mi się czerwona wysypka. Dopiero po jej zniknięciu zorientowałam się, że przyczyną tych objawów były zapachy rozpylane w sklepach. Od tego czasu bardziej uważam i stosuję środki zapobiegawcze po powrocie do domu.

 

Podsumowując przy alergii na kompozycję zapachową czasami nie wystarczy samo unikanie kompozycji zapachowej w kosmetykach. Zapachy znajdują się również w powietrzu dookoła nas, a źródłem alergenów mogą być nawet osoby z naszym bliskim otoczeniu.

 

Alergia na kompozycję zapachową

Pozostałe wpisy na temat alergii na kompozycję zapachową:

Alergia na kompozycję zapachową | Jak diagnozuje się alergię na zapachy?

Alergia na kompozycję zapachową | Jak znaleźć kosmetyki bezzapachowe?

 

Sprawdź wpisy z kosmetykami bezzapachowymi:

Fragrance Free – Proszki i płyny do prania bez kompozycji zapachowej

Fragrance Free – Kosmetyki bez kompozycji zapachowej | Emolienty

Fragrance Free – Kosmetyki bez kompozycji zapachowej | Szampony

Bezzapachowa ochrona przeciwsłoneczna – kremy z filtrem mineralnym SPF 30 i SPF 50

Kategoria wpisów Fragrance Free – kosmetyki bezzapachowe1 thought on “Alergia na kompozycję zapachową | Na co (poza kosmetykami) powinien uważać alergik?”

  • no, niestety, galerie handlowe, sieciówki ubraniowe i działy z chemią marketów często po prostu śmierdzą chemią. jedne mniej, inne bardziej. nie mam objawów, ale po prostu nie lubię tego zapachu i staram się szybko przejść obok albo wyjść, jak najszybciej. sklepy z butami śmierdzą często strasznie czymś sztucznym, im tańsze, tym bardziej. pamiętam, jak pierwsze śmierdzące buty z nie wiadomo czego pojawiły się w Polsce – ogromne zaskoczenie po pierwszym zakupie, że nowy but tak może śmierdzieć, a potem zaczęliśmy wąchać buty przed zakupem 😀 albo wietrzyć po zakupie 😀 najlepiej na dworze albo na strychu, żeby tego nie wdychać 😉 nie wiem, jak ludzie mogą tam pracować i… nie chorować. generalnie albo po zakupie wszystko piorę, myję, wietrzę albo kupuję używane i już wywietrzone z chemikaliów przez poprzedniego właściciela 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.