Alergia na kompozycję zapachową | Jak diagnozuje się alergię na zapachy?

Alergia na kompozycję zapachową | Jak diagnozuje się alergię na zapachy?

Kompozycja zapachowa jest jednym z najczęściej uczulających składników kosmetyków. W poprzednim artykule pisałam o tym, jakie składniki zapachowe występują w kosmetykach. Tym razem przedstawię, jak diagnozuje się alergię na kompozycję zapachową? Co to jest koktajl zapachowy A oraz koktajl zapachowy P? Dlaczego przy atopowym zapaleniu skóry lub wrażliwej skórze warto stosować kosmetyki bezzapachowe?

 

Jak diagnozuje się alergię na kompozycję zapachowa?

Alergia na kompozycję zapachową jest diagnozowana za pomocą testów „patch”, czyli testów płatkowych. Polegają one na nałożeniu próbki alergenu, w tym wypadku kompozycji zapachowej na nieduży płatek, który zostaje przyklejony do skóry pleców na 48 godzin. Po tym czasie następuje zdjęcie płatków i pierwszy odczyt, kolejny odczyt następuje po kolejnych 24 godzinach. Wystąpienie zaczerwienienia skóry, świądu i pieczenia świadczy o alergii na kompozycję zapachową.

Testuje się zwykle dwa koktajle zapachowe, o różnym składzie – koktajl zapachowy A oraz koktajl zapachowy P.

Koktajl zapachowy A:

Alkohol cynamonowy, aldehyd cynamonowy, aldehyd cynamonowo-amylowy, absolut mchu dębowego,  hydroksycytronellal, eugenol, izoeugenol, geraniol (+ wazelina biała)
Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Amyl cinnamal, Evernia prunastri ex­tract, Hydroxycitronellal, Eugenol, Isoeugenol, Geraniol.

Koktajl zapachowy P:

Olejek cynamonowy, olejek cytronelowy (+ wazelina biała)
Cinnamomum zeylanicum oil, Cymbopogon winterianus herb oil.

 

Czy alergia na zapach wiąże się ze stosowaniem tylko kosmetyków bezzapachowych?

Niekoniecznie. Dostępnych jest kilka tysięcy związków zapachowych i nie sposób przetestować je wszystkie. Testowanie alergii na kompozycję zapachową opiera się o zastosowanie mieszaniny kilku substancji zapachowych. Może się więc okazać, że dodatni wynik testu jest spowodowany tylko częścią  składników lub nawet tylko jedną substancją zapachową. Podobnie jest z kompozycjami zapachowymi samych kosmetyków. Konkretny skład kompozycji zapachowej kosmetyku nie jest bowiem podawany na opakowaniu. Może być tak, że tylko kosmetyki konkretnych producentów, o podobnej, charakterystycznej dla danego producenta kompozycji zapachowej nas uczulają.
Mimo to warto jednak odstawić wszystkie albo chociaż większość kosmetyków pachnących, aby nie narażać skóry na ryzyko podrażnienia.

 

Kompozycja zapachowa a atopowe zapalenie skóry

Stosowanie kosmetyków bezzapachowych jest koniecznością przy stwierdzeniu alergii na kompozycję zapachową. Warto jednak rozważyć rezygnację z kosmetyków zapachowych, czy chociaż z kosmetyków mocno pachnących, w przypadku gdy cierpimy na atopowe zapalenie skóry, czy po prostu mamy wrażliwą skórę. Kompozycja zapachowa jest zbędnym dodatkiem do kosmetyków, który nie wnosi żadnych właściwości pielęgnujących. Dodatek kompozycji zapachowej z jednej strony zwiększa przyjemność ze stosowania kosmetyku, ale z drugiej strony może nie potrzebnie obciążać skórę i powodować podrażnienia.

Przy tak wrażliwej skórze, jak skóra atopowa, warto zrezygnować z kosmetyków zapachowych, nawet jeśli nie stwierdzono u nas alergii na kompozycję zapachową. Skóra atopowa jest bardzo kapryśna, a często pojawiają się zmiany nie wiadomo z jakich powodów. Pachnące kosmetyki mogą być jednym z czynników, który w połączeniu z innymi powoduje pojawienie się zaostrzeń. Dlatego warto zrezygnować w takim wypadku z kosmetyków pachnących, albo je ograniczyć, żeby nie potrzebnie nie obciążać i nie drażnić wrażliwej skóry atopowej.

 

Jak często występuje alergia na kompozycję zapachową?

Alergia na kompozycję zapachową dotyka około 7,6% społeczeństwa. Przyjmując, że populacja Polski to około 38 milinów osób, alergia na kompozycję zapachową dotyka około 3 milionów Polaków. W jednym z badań wykazano reakcję alergiczną na przynajmniej jedną z badanych substancji zapachowych u 26% mężczyzn i 74% kobiet. Czasami alergia na kompozycję zapachową ma charakter alergii zawodowej. Zdarza się tak w przypadku kosmetyczek, fryzjerów, sprzątaczek, pracowników przemysłu spożywczego, czy pracowników firm produkujących kosmetyki, czy chemię gospodarczą.

Jeżeli nie wiesz, dlaczego na Twojej skórze pojawiają się objawy alergiczne, czy powracają zmiany atopowe, przejrzyj używane przez siebie kosmetyki i sprawdź, czy posiadają substancje zapachowe. Być może pomocne okaże się zrezygnowanie z kosmetyków pachnących.

 

Sprawdź inne wpisy o alergii na kompozycję zapachową:

Alergia na kompozycję zapachową | Jak znaleźć kosmetyki bezzapachowe?

Alergia na kompozycję zapachową | Na co (poza kosmetykami) powinien uważać alergik?

Fragrance Free – bezzapachowe proszki i płyny do prania

Fragrance Free – bezzapachowe szampony

Bezzapachowa ochrona przeciwsłoneczna – kremy z filtrem mineralnym SPF 30 i SPF 50

Seria wpisów Fragrance Free -kosmetyki bez kompozycji zapachowej 

Bibliografia

  • Wojciechowska, Milena, Jacek Gocki, and Zbigniew Bartuzi. „Występowanie objawów ubocznych, nadwrażliwości i alergii na wybrane składniki kosmetyków oraz chrom i nikiel wśród studentek kosmetologii.” Alergia Astma Immunologia 12.3 (2007).
  • Kieć-Świerczyńska, Marta, Beata Kręcisz, and Dominika Świerczyńska-Machura. „Uczulenie kontaktowe na środki zapachowe.” Med Pr 57.5 (2006): 431-7.
  • Buckley, D. A., et al. „The frequency of fragrance allergy in a patch‐test population over a 17‐year period.” British Journal of Dermatology 142.2 (2000): 279-283.
  • Nardelli, Andrea, et al. „Frequency of and trends in fragrance allergy over a 15‐year period.” Contact Dermatitis 58.3 (2008): 134-141.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.