Tonik z octu jabłkowego na trądzik

Tonik z octu jabłkowego na trądzik

Ostatnio, zainspirowana komentarzem jednej z Czytelniczek bloga na Dermatopikowym Facebooku (zapraszam do polubienia!) oraz przepisami w książce „Ziołowy Zakątek. Kosmetyki które zrobisz w domu” zdecydowałam się wypróbować tonik z octu jabłkowego. Jest to dość popularny specyfik, który ma wiele korzystnych właściwości.

 

Właściwości toniku z octu jabłkowego

Odczyn skóry jest lekko kwaśny, pH skóry wynosi około 5-6. Takie pH utrudnia zasiedlenie skóry przez bakterie i grzyby patogenne. Natomiast różne zabiegi kosmetyczne mogą zaburzać pH skóry i dlatego ważne jest stosowanie toników, aby przywrócić skórze jej fizjologiczne pH. Zwłaszcza mydła i inne środki powierzchniowo-czynne mogą podwyższać pH skóry. Dlatego po oczyszczeniu i umyciu skóry, a przed nałożeniem kremu, warto zastosować tonik. Poza przywróceniem pH taki tonik pomaga pozbyć się resztek zanieczyszczeń z twarzy, ściąga pory, działa przeciwzapalnie i ułatwia gojenie się ran.

Wcześniej nie stosowałam toniku, jakoś zaniedbałam ten aspekt, miedzy innymi dlatego, że jestem nieufnie nastawiona do nowych kosmetyków, boję się, ze mnie uczulą i podrażnią i będę musiała się ich pozbyć. Co innego naturalne składniki i kosmetyki, które mogę zrobić sama w domu, za nieduże pieniądze – bardzo chętnie je testuję.

 

Jak przygotować tonik z octu jabłkowego

Wszystko zależy od wrażliwości Twojej skóry. Nie powinno się stosować czystego octu jabłkowego.  Można na początek zastosować bardziej rozcieńczony ocet jabłkowy, żeby sprawdzić, jak skóra na niego zareaguje. W przypadku skóry normalnej lub mieszanej można zacząć np. od proporcji 1:3 lub 1:2 (1 porcja octu jabłkowego na 3 porcje wody lub 1 porcja octu na 2 porcje wody). Zgodnie z sugestiami we wspomnianej książce, proporcje dla cery normalnej i mieszanej zwykle wynoszą 1:1, a w przypadku cery suchej lub wrażliwej warto zacząć od większego rozcieńczenia – sugerowane są proporcje 1:5-10.

Ja zdecydowałam się tonik w proporcji 1:2. Dodatkowo do toniku można dodać olejek herbaciany (lub inny sprawdzony olejek eteryczny), z jednej strony do polepszenia zapachu, a z drugiej strony ze względu na dodatkowe właściwości. Poza tym olejek eteryczny wydłuży trwałość gotowego produktu. Olejek herbaciany jest znany ze swoich właściwości bakteriobójczych i dobrze sprawdzi się przy cerze trądzikowej.

Co ważne – należy pamiętać, że ocet jabłkowy dostępny w  sklepach, sprzedawany jest w różnych stężeniach, dlatego niektóre mogą wymagać większego rozcieńczenia. Mój ocet jabłkowy miał stężenie 6%.

 

Do przygotowania toniku potrzebujemy:
– ocet jabłkowy dobrej jakości, można go zrobić również w domu
– woda (przegotowana i ostudzona)
– dodatkowo olejek herbaciany

– czysta buteleczka, najlepiej sparzona
– miarka (umyta i najlepiej sparzona wrzątkiem)

Do mojego toniku zużyłam:
– 30ml octu jabłkowego
– 60ml wody
– 15 kropli olejku herbacianego.

Odmierzamy składniki, wlewamy do buteleczki, mieszamy. Gotowe! Lepiej zrobić tonik w małej ilości, żeby nam się nie popsuł. Trwałość takiego produktu wynosi około tygodnia. Najlepiej gdyby był przechowywany w lodówce. Do toniku można dodać np. glicerynę, aby tonik zyskał właściwości nawilżających.

PS. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do mojego newslettera. Raz na dwa tygodnie wysyłam wiadomość o nowych wpisach na blogu. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego nowego artykułu! W podziękowaniu otrzymasz bezpłatny ebook, który stworzyłam przede wszystkim z myślą o osobach z atopowym zapaleniem skóry. Zapraszam 🙂

Jeżeli spodobał Ci się ten post i uważasz, że może komuś się przydać, udostępnij go proszę:


1 thought on “Tonik z octu jabłkowego na trądzik”

  • też mam tę książkę i Klaudyna zainspirowała mnie do stosowania toniku octowego oraz maceratów octowych na skórę.
    nie wiem, czy masz zmiany na twarzy i stosowalaś tonik na twarz, ewentualnie inne zmiany atopowe – jeśli tak, to chętnie dowiem się, jakie były efekty. u mnie tonik na bazie octu, obniżający pH skóry plus okluzja to właśnie klucz do zdrowej skóry 🙂 od prawie dwóch lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.