Jak przygotować się do wizyty u lekarza? Wskazówki nie tylko dla atopików i alergików

Jak przygotować się do wizyty u lekarza? Wskazówki nie tylko dla atopików i alergików

Co zrobić, aby jak najbardziej skorzystać z wizyty u lekarza specjalisty i jak najwięcej z niej wyciągnąć? Jak się przygotować na pierwszą wizytę u lekarza dermatologa lub alergologa?

Często na wizytę u lekarza specjalisty czeka się miesiącami (w przypadku NFZ) lub słono płaci się za wizytę prywatną, a potem wizyta trwa 10 minut i po sprawie, może okazać się, że niewiele na niej skorzystaliśmy. Przygotowałam wskazówki, które ułatwią przygotowania do wizyty i pozwolą jeszcze bardziej z niej skorzystać. Sporo z tych punktów przyda się nie tylko w przypadku wizyty u alergologa lub dermatologa, ale także u wielu innych lekarzy specjalistów.

 

Weź ze sobą wszystkie możliwe wyniki badań, nie tylko związanych z alergiami, czy atopowym zapaleniem skóry

Każda informacja może być przydatna dla lekarza. Zabierz ze sobą wyniki badań krwi, które posiadasz, nawet, jeśli była to zwykła morfologia. Koniecznie zabierz ze sobą wyniki przeprowadzonych wcześniej testów alergicznych, czy to skórnych, czy to z krwi. Może się przydać również Twoja książeczka zdrowia dziecka (jeśli jesteś młodym dorosłym), można tam znaleźć np. informacje o przebytych chorobach. Jeżeli w ostatnim czasie byłeś w szpitalu, warto wziąć ze sobą wypis ze szpitala. Jeżeli miałeś wcześniej przepisywane leki recepturowe, być może masz jeszcze w domu karteczki, zawierające skład leku. Jeżeli wcześniej leczyłeś się u innego lekarza dermatologa lub alergologa, warto udać się do starej przychodni i poprosić u skserowanie karty pacjenta. Zwykle nie ma z tym problemu.

 

Spisz wszystko, czego używasz do skóry

Jeżeli masz problemy skórne, warto spisać wszystko, co stosujesz do skóry. Mam tu na myśli wszelkie kremy, maści, balsamy, perfumy, szampony, odżywki, mydła, proszki do prania, płyny do płukania, płyn do naczyń… Cokolwiek, co ma kontakt ze skórą. Dobrze mieć ze sobą skład takich środków albo nawet zabrać opakowania ze sobą. Nie zawsze jest to niezbędne, bo lekarze znają sporo kosmetyków i mniej więcej ich składy, ale na wszelki wypadek warto mieć taką informację ze sobą. Może się to przydać lekarzowi w namierzeniu potencjalnego czynnika drażniącego, czy uczulającego. Podobnie sprawa się ma z innymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak skład materiałowy Twojej pościeli, Twoich ubrań, to czy masz w domu dużo dywanów, zasłon, jaką masz wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na stan Twojej skóry, czy które mogą wywoływać reakcję alergiczną, nie będę tu wymieniać wszystkich możliwych opcji, ale ważne jest, żebyś miał tego świadomość i chociaż mniej więcej potrafił odpowiedzieć na pytania na ten temat.

 

Dowiedz się, czy Twoi bliscy chorują na AZS, alergie, astmę…

Dowiedz się, czy wśród Twoich najbliższych krewnych występują takie choroby jak AZS, łuszczyca, astma, katar sienny, alergie i ogólnie choroby skóry. Wiele chorób przynajmniej częściowo jest powodowanych przez czynniki genetyczne. W przypadku AZS szansa, że u dziecka pojawi się atopowe zapalenie skóry, gdy jedno z rodziców choruje na AZS, wynosi około 30%, natomiast w przypadku występowania AZS u obojga rodziców to ryzyko wzrasta do 50-70% (pełny wpis na temat statystyk dla atopowego zapalenia skóry tutaj). Warto też dowiedzieć się od swoich rodziców, czy w dzieciństwie nie występowały u Ciebie problemy skórne.

 

Obserwuj organizm

To chyba najważniejszy punkt z tej listy, bez znajomości swoich objawów niewiele wyniesiesz z wizyty u lekarza. W tym punkcie mieści się również pamiętanie o własnych chorobach przewlekłych. Przez jakiś czas przed wizytą (co najmniej dwa tygodnie przed, a najlepiej od momentu umówienia się na wizytę), uważnie obserwuj organizm i zwracaj uwagę na wszelkie objawy. Być może uda Ci się zauważyć pewne korelacje, może dopatrzysz się jakiegoś czynnika, który powoduje u Ciebie problemy skórne. Warto dokładnie przyjrzeć się swoim objawom i dobrze je opisać. Może się bowiem zdarzyć tak, że akurat na dzień wizyty stan Twojej skóry się polepszy i nie będziesz miał co pokazać lekarzowi (takie coś może się zdarzyć np. przy AZS). Czasem może się przydać zrobienie zdjęć. W przypadku atopowego zapalenia skóry warto rozważyć korzystanie ze wskaźnika SCORADW skrócie jest to sposób oceny stanu skóry atopowej, biorący pod uwagę takie czynniki, jak świąd skóry, suchość, zgrubienie, zaczerwienienia i inne. Dostępna jest aplikacja na telefony oraz komputery, dzięki której możliwe jest np. generowanie wykresów z ocena stanu skóry.

 

Spisz wszystkie zażywane leki lub suplementy

To ważny punkt ze względu między innymi na ewentualne leki, które może nam przepisać lekarz na wizycie. Leki mogą bowiem zaburzać działanie innych leków, wzmacniać je lub osłabiać, zmieniać ich wchłanianie itd. W związku z tym powinieneś mieć przygotowaną dla lekarza informację jakie leki i suplementy diety zażywasz, w jakich dawkach, z jakiego powodu i o jakiej porze. Może się również okazać, że np. aspiryna, którą tak często łykasz na ból głowy, jest przyczyną Twojej wysypki. Dlatego bądź przygotowany na pytanie lekarza o stosowane leki i suplementy.

 

Wizyta u lekarza z AZS

To, czy dana informacja będzie przydatna w trakcie wizyty, zależy przede wszystkim od lekarza. Jeden z moich wcześniejszych lekarzy prawie na każdej wizycie pytał, jakie kosmetyki, czy środki piorące obecnie stosuję, żeby mieć pełny ogląd sytuacji. Za to inny lekarz nie zapytał się mnie o to na żadnej z wizyt, nawet na pierwszej. Może to wynikać z różnych powodów, być może założył, ze skoro od wielu lat choruję na atopowe zapalenie skóry, to mam już bardzo dobrze dobrane kosmetyki i wiem, co mi pomaga, a co szkodzi.

Wracając do przedstawionych wskazówek, mogą to nie być wszystkie pytania, jakie zada Ci Twój lekarz, ale jestem pewna, że dzięki tym wskazówkom więcej wyniesiesz z wizyty u specjalisty.

Zapraszam do przeczytania artykułu Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.