Metoda mokrego i suchego opatrunku | Leczenie atopowego zapalenia skóry

Metoda mokrego i suchego opatrunku | Leczenie atopowego zapalenia skóry

O metodzie mokrych i suchych opatrunków słyszałam już jakiś czas temu, ale nie stosowałam jej u siebie, bo w trakcie leczenia biologicznego nie miałam takiej potrzeby. Ze względu na pojawienie się zaostrzenia w zgięciach łokciowych po kilku miesiącach po zrezygnowaniu z zastrzyków z Dupilumabu (niedługo o tym napiszę, a póki co zapraszam na dwa wpisy na temat udziale w badaniu klinicznym tu i tu) zdecydowałam, że spróbuję zastosować u siebie mokre opatrunki.

 

Co to jest metoda mokrego opatrunku oraz metoda suchego opatrunku?

Metoda mokrego opatrunku stosowana jest w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, czy innych tego typu chorób. Polega na tym, że na zmienione chorobowo miejsce nakłada się emolienty lub niewielką ilość maści sterydowych, następnie zakłada się warstwę mokrą, a na to kolejną warstwę – suchą. Na wierzch można założyć zwykłe ubranie. Istnieją specjalne do tego celu ubrania i bandaże – Comfifast. Jako kolejne warstwy można użyć zarówno dwóch ubrań Comfifast, bandaża jako warstwę mokrą, a ubrania Comfifast jako warstwę suchą, lub jako obie warstwy można użyć bandaża Comfifast. Natomiast suchy opatrunek to zastosowanie jednej, suchej warstwy – ubrania lub bandaża. Obie metody chronią zmienione chorobowo miejsce przed drapaniem. Ochraniają też skórę przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład ubraniem, które ocierając się o skórę może ją podrażniać. Opatrunki zwiększają też absorpcję emolientów, maści, leków miejscowych. Dzięki temu pozwalają też na zmniejszenie ilości lub nawet eliminację stosowanych miejscowo leków. Opatrunki chronią też skórę przed zakażeniami bakteryjnymi. Mokry opatrunek daje też dodatkowe korzyści. Pierwszą jest znaczące obniżenie swędzenia skóry. Dzięki mokrej warstwie i odparowującej wodzie skóra jest chłodzona, co powoduje zmniejszenie świądu. Dodatkowo dzięki chłodzeniu zmniejsza się też zaczerwienieni skóry. Mokre opatrunki powodują również zahamowanie odpowiedzi zapalnej. Przeciwwskazaniem do stosowania metody mokrego opatrunku jest zakażenie skóry.

 

Ubranie, czy bandaż Comfifast?

Na rynku dostępne są dwa rozwiązania do metod suchego i mokrego opatrunku – ubrania oraz bandaże. Zdecydowałam się na bandaż, ponieważ zmiany występują u mnie miejscowo, w zgięciach łokci. Bez sensu byłoby w takim przypadku zakładać całą koszulkę z długim rękawem do metody mokrego opatrunku. Dodatkowo byłoby to droższe rozwiązanie, ponieważ cena koszulki to około 110zł, a metr bandaża kosztuje około 15zł. Gdy zmiany występują na większym obszarze, wtedy lepszym rozwiązaniem jest odzież Comfifast.

Zarówno bandaże, jak i ubrania Comfifast przeznaczone są do wielokrotnego użytku i można je prać w pralce. Zgodnie z ulotką, którą otrzymałam ubrania można prać do temperatury 60 stopni, natomiast zgodnie z opisem na stronie internetowej bandaże można prać do 40 stopni C.

 

Rozmiar bandaża Comfifast

Bandaże mają różne rozmiary. Właściwie powinnam zacząć od tego, ze bandaże Comfifast to nie są typowe bandaże. Mają bowiem postać rękawa, a nie „taśmy”, którą obkręca się wokół danego miejsca. Bandaże Comfifast dobiera się zatem według szerokości rękawa:

 • linia czerwona – szerokość nierozciągnięta 3,5cm, obwód kończyny 8 – 15cm
 • linia zielona – 5cm, obwód kończyny 10 – 25cm
 • linia niebieska – 7,5cm, obwód kończyny 20 – 45cm
 • linia żółta – 10,75cm, obwód kończyny 35 – 65cm
 • linia beżowa – 17,5cm. obwód kończyny 50 – 120cm

Tutaj można sprawdzić rozmiary bandaży. Aby dobrać odpowiedni rozmiar należy zmierzyć obwód w najszerszym miejscu, na którym mamy zmiany i na które chcemy założyć opatrunek. Jednak jak widać w tabelce z rozmiarami, wymiary kończyn dla różnych linii bandaży nakładają się na siebie. Według tego, co przeczytałam na grupie wsparcia dla osób z AZS na Facebooku raczej powinno się wybrać większy z rozmiarów, które pokrywają się ze zmierzonym obwodem danego miejsca. W moim przypadku bandaż stosuję w zgięciu łokciowym, gdzie największy obwód to 23-24cm i wybrałam bandaż z linii niebieskiej.

 

Jak stosować mokry opatrunek w atopowym zapaleniu skóry?

 • delikatnie umyć i osuszyć skórę
 • nałożyć emolient lub niewielką ilość leku
 • zmoczyć w ciepłej wodzie jedną warstwę ubrania lub bandaża
 • zrolować i odcisnąć warstwę z wody, tak, żeby nie ciekła
 • nałożyć warstwę na nasmarowane miejsce, ostrożnie odwijać ubranie lub bandaż
 • na mokrą warstwę nałożyć warstwę suchą.

Alternatywna wersja metody mokrego opatrunku:
Warstwę mokrą obficie pokrywa się emolientem, a nie moczy w wodzie. Bezpośrednio na skórę również nakłada się emolient lub ewentualnie lek.

 

Jak stosować suchy opatrunek w AZS?

 • delikatnie umyć i osuszyć skórę
 • nałożyć emolient lub niewielką ilość leku
 • zmoczyć w ciepłej wodzie jedną warstwę ubrania lub bandaża
 • zrolować suchą warstwę bandaża lub ubrania
 • nałożyć warstwę na nasmarowane miejsce, ostrożnie odwijać ubranie lub bandaż

Zgodnie z tym, co przeczytałam na stronie IFSI mokry opatrunek powinien być zakładany raz dziennie na co najmniej 12 godzin przez tydzień, a następnie w razie potrzeby może być stosowany raz na tydzień. Mokra warstwa powinna być regularnie namaczana, najlepiej raz na 2 godziny na przykład za pomocą rozpylacza lub butelki.

Zakładanie bandaży jest proste nawet, gdy wykonuje się je jedną ręką
Na tym filmiku zaprezentowana jest metoda suchego i mokrego opatrunku oraz sposób zakładania opatrunków.

Po więcej informacji na temat bandaży i ubrań Comfifast oraz metod mokrego i suchego opatrunku warto zajrzeć na stronę dystrybutora Comfifast w Polsce – Best Medical Brands. Dużo praktycznych informacji jest dostępnych na grupach wsparcia dla osób z AZS na Facebooku

PS. Miał być jeden wpis łączący teorię z moimi pierwszymi wrażeniami, ale wyszedł dość długi i zdecydowałam, że podzielę go na dwie części, żeby nie odstraszyć Was nadmiarem treści 🙂 Zapraszam do wpisu tutaj, opisującego moje wrażenia na temat metod mokrego i suchego opatrunku oraz bandaży Comfifast.

P.S.2. Zapraszam do polubienia strony Dermatopik na Facebooku. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego nowego wpisu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.