Szkoła przetrwania dla alergika | Recenzja poradnika dla alergików

Szkoła przetrwania dla alergika | Recenzja poradnika dla alergików

Niedawno, czekając w kolejce na poczcie zauważyłam na regale z czasopismami poradnik „Szkoła przetrwania dla alergika”. Po szybkim przekartkowaniu postanowiłam go kupić. Przygotowałam dla Was recenzję tego poradnika.

 

Tak jak wspomniałam, mój egzemplarz kupiłam na poczcie. Z tego, co wiem, ciężko go znaleźć w kioskach, jednak poradnik można zamówić przez stronę internetową kiosku Ruchu tutaj, a także na tej stronie. Cena poradnika to 11,99 zł.Poradnik obejmuje 120 stron. Podzielony jest na 6 części:

  • Wprowadzenie
  • Alergie wziewne
  • Alergie skórne
  • Mieszkanie alergika
  • Alergie pokarmowe
  • Inne alergie

Szkoła przetrwania dla alergika

 

W pierwszej części możemy dowiedzieć się o teorii alergii i układu immunologicznego, o mechanizmach stojących za alergiami, o tym w jaki sposób reaguje układ immunologiczny na alergeny. Wyjaśnione są tu w prosty sposób (chociaż mogę być tu nieobiektywna, gdyż jestem biologiem) podstawowe pojęcia dotyczące układu immunologicznego, można zapoznać się także z podziałem na typy reakcji. Opisane są również różne postacie alergii.

 

Kolejna część dotyczy alergii wziewnych. Przedstawiony jest kalendarz pyleń oraz opisane są najczęściej uczulające rośliny. Można tu znaleźć wiele porad dla osób uczulonych na pyłki, na przykład dowiadujemy się, kiedy występuje największe stężenie pyłków w ciągu dnia, czy co zrobić w mieszkaniu, by mniej odczuwać alergię na pyłki. Jeden z rozdziałów mówi o tym, jakich roślin należy unikać, a jakie można dość bezpiecznie posadzić w ogrodzie alergika, zarówno takim przydomowym, jak i w ogrodzie na parapecie. Dowiadujemy się też o tym, jakie kwiaty można bezpiecznie wręczyć solenizantowi czy jubilatowi. Kolejny rozdział dotyczy alergii na zwierzęta domowe. Dalej znajdziemy informacje i porady dotyczące częstej alergii na roztocza, a obok znajduje się krótki rozdział dotyczący zakażenia nużeńcami, czyli roztoczami żyjącymi na skórze człowieka. Kolejny rozdział bardzo mnie zainteresował i sporo się z niego dowiedziałam, ponieważ dotyczy alergii na grzyby pleśniowe. Można dowiedzieć się np. że mając alergię na pleśnie należy unikać posiadania w domu akwarium, a do wystąpienia reakcji alergicznej może doprowadzić np. pielęgnacja przydomowego, czy działkowego ogródka. Dalej dowiadujemy się o sposobach diagnostyki alergii. W kolejnym rozdziale opisane są choroby dające objawy podobne do alergii wziewnych. W następnych rozdziałach przedstawione są informacje i porady dotyczące alergicznego nieżytu nosa (np. lepiej żyć na wsi niż w mieście ze względu na spaliny) i zapalenia spojówek. Kilka rozdziałów poświęconych jest astmie oskrzelowej – poradom, leczeniu, diagnostyce, życiu z astmą. Dowiadujemy się np. że w trakcie burzy występuje zwiększona ilość wyjazdów pogotowia do astmatyków, co może być związane z eksplozją pyłków podczas burzy. Są tu też porady dietetyczne dla astmatyków oraz opisana jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. W tej części przedstawione są sposoby odczulania, opisane są generacje leków dla alergików, a jeden z rozdziałów opisuje w jaki sposób można wzmocnić odporność za pomocą diety i różnych aktywności, wspomniane są również suplementy diety warte rozważenia.

 

Kolejna część dotyczy alergii skórnych. Na początku są opisane różnice między skórą wrażliwą a alergiczną oraz podane są porady dla osób ze skórą wrażliwą. Opisane są różnice w mechanizmach leżących za różnymi typami objawów skórnych. Następnie kilka rozdziałów dotyczy atopowego zapalenia skóry. Opisane są objawy AZS, podstawowe czynniki leżące za AZS oraz leczenie. Jest też garść porad dotyczących pielęgnacji skóry – od ubrań, przez kąpiele, nawilżanie i natłuszczanie, spędzanie czasu, po porady dotyczące mieszkania.Wspomniana jest krótko łuszczyca. Następne rozdziały dotyczą wyprysku kontaktowego, alergii na lateks oraz na nikiel. Kolejnym tematem jest pokrzywka – jej odmiany, objawy, diagnostyka oraz leczenie. Dalej opisany jest obrzęk naczynioruchowy, a następnie alergia na słońce – objawy uczulenia, leczenie, lista leków, które zwiększają wrażliwość na słońce. Kolejny rozdział dotyczy roślin, które mogą wywołać reakcję uczuleniową po kontakcie z nimi. Dalej opisana jest diagnostyka alergii skórnych oraz przedstawiona jest lista pytań, do których warto się przygotować do wywiadu lekarskiego, istotnego przy diagnostyce np. atopowego zapalenia skóry. Jeden z rozdziałów dotyczy ubrań – materiałów, barwników, prania. Przedstawione są różne propozycje środków do prania, w tym kule piorące i orzechy piorące. Można się dowiedzieć o tym, że są specjalne ubrania dla osób z atopowym zapaleniem skóry, które mają schowane szwy pomiędzy warstwami materiału. Dalej możemy znaleźć poradnik dotyczący kosmetyków dla skóry wrażliwej – jakich składników kosmetyków warto unikać, czego szukać w takich kosmetykach.

 

Czwarty rozdział dotyczy mieszkania alergika. Jest tu dużo ciekawych porad dotyczących urządzania i remontowania mieszkania – począwszy od tego jakie podłogi wybrać, przez malowanie ścian, urządzanie łazienki, po meble i dodatki. Jeden z rozdziałów dotyczy sprzątania mieszkania – mycia okien, czyszczenia mebli, odkurzania, sprzątania kuchni i łazienki. Można się dowiedzieć między innymi, że sama woda jest wystarczającym środkiem do wycierania mebli, ponieważ usuwa ponad 90% roztoczy. Są tutaj także przepisy na środki czyszczące. Cały rozdział poświęcony jest walce z kurzem. Ciekawostką są odkurzacze centralne, które wymagają zamontowania specjalnej instalacji w domu, a odkurzanie odbywa się przez podłączenie rury do specjalnego „gniazdka” w ścianie. W kolejnym rozdziale przedstawiony jest przewodnik po nawilżaczach powietrza, które są bardzo przydatne w sezonie grzewczym. Ostatni rozdział z tej części dotyczy urlopu alergika. Są tu porady, gdzie najlepiej się udać, jak wybrać lokum, gdzie jeść, co zabrać i na jaki termin najlepiej zaplanować urlop.

 

Przedostatni rozdział dotyczy alergii pokarmowych. Na początku opisane są różnice między nietolerancją pokarmową a alergią oraz przedstawione są objawy i diagnostyka. Jeden z rozdziałów dotyczy alergii pokarmowych u małych dzieci. Jest tutaj też rozdział dotyczący alergii utajonych, czyli takich gdzie składniki pokarmu nie do końca strawione przenikają przez ścianę jelita, trafiają do krwi i układ immunologiczny rozpoznaje je jako obce. Opisane są tu mechanizmy, objawy, diagnostyka tych alergii. Dalej mamy dwa rozdziały dotyczące celiaki i diety bezglutenowej. W dalszej części są przedstawione najczęściej uczulające pokarmy – m.in. mleko, jajka, orzechy. Są tu również porady dotyczące czytania etykiet, tego jakich składników warto unikać w żywności, lista najważniejszych składników E oraz porady dotyczące zażywania suplementów. W ostatnim rozdziale przedstawionych jest kilka przepisów dla alergików

 

W ostatniej cześci przedstawione są inne alergie – alergie krzyżowe, alergie na leki, uczulenie na jad owadów, a także jak postępować w przypadku nagłej reakcji alergicznej.

 

Podsumowując – polecam ten poradnik. Mimo, że o wielu rzeczach wiedziałam, to  pojawiły się aspekty, o których nie miałam pojęcia i na które nie wpadłam. Ten poradnik taką bazą, dzięki której możemy się dowiedzieć wielu rzeczy, które potem można dodatkowo zgłębić. Lekarze bardzo często nie wspominają w ogóle o takich rzeczach, a mogłyby bardzo pomóc osobom z alergiami. Może podane tutaj informacje nie są zbyt rozwinięte i nie jest to poradnik, który wyczerpuje wszystkie możliwe tematy, ale mimo to informacje te są pomocne i wystarczające, żeby zrozumieć ideę i dalej szukać. Są tu też przedstawione podstawy mechanizmów immunologicznych leżących za alergiami, czy chorobami alergicznymi, co jest przydatne i ważne, żeby lepiej zrozumieć, co nam dolega. Moim zdaniem, mimo że o wielu rzeczach wiedziałam, zdecydowanie warto zapoznać się ze Szkołą przetrwania dla alergika. Jest to kompendium wiedzy, poruszające najważniejsze aspekty.

 

P.S. Zapraszam do polubienia strony Dermatopik na Facebooku. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego nowego wpisu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.