Alergia na lanolinę – czego unikać, gdzie znajdziesz lanolinę

Lanolina jest to tłuszcz wełny owiec, który gromadzi się na wełnie, skąd jest pozyskiwana w procesie odtłuszczania. Lanolina jest emolientem, tworzy warstwę, film na skórze, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody. Jest stosowana również jako emulgator. Nawilża i natłuszcza skórę. W kosmetykach stosowana jest zarówno sama lanolina, jak i jej pochodne, np. alkohol lanolinowy, inaczej euceryt (lanoceryt). Eucerytu nie należy mylić z euceryną. Euceryna (euceryna bezwodna, eucerinum anhydricum) jest to podłoże maściowe, które może składać się z wazeliny białej, alkoholu cetylowego i cholesterolu, ale można spotkać również recepturę składającą się z alkoholu lanolinowego i wazeliny białej. I właśnie z tego tytułu uczuliła mnie maść, o której wspomniałam w II części mojej historii, która miała lanoliny nie zawierać – była to maść robiona zawierająca eucerynę.
Generalnie lanolina jest dobrym, korzystnym surowcem kosmetycznym, jednak może wywoływać alergię, zwłaszcza u osób z atopowym zapaleniem skóry. Sama mam stwierdzoną alergię na lanolinę. Alergię na lanolinę stwierdza się za pomocą testów płatkowych. Jeżeli jednak nie miałeś przeprowadzonych testów, a z Twoją skórą dzieją się złe rzeczy, warto sprawdzić, czy w składzie stosowanych kosmetyków nie ma lanoliny lub jej pochodnych i zaobserwować, czy ich odstawienie nie poprawi stanu skóry.
Jeśli jesteś osobą, u której stwierdzono alergię na lanolinę, powinieneś uważnie czytać składy kosmetyków.
Lanolinę i jej pochodne można znaleźć pod następującymi nazwami:
- Lanolina,
- Lanolin Liquida,
- Lanolin Oil,
- Lanolin Alcohol,
- Eucerit,
- Lanolin Wax,
- Lanolin Cera,
- Lanolin,
- Hydroxylated Lanolin,
- Acetylated Lanolin Alcohol,
- PEG-75 Lanolin (i inne PEG Lanolin),
- PPG-12 PEG-50 Lanolin,
- Lanolin Octyl Methoxycinnamate.
Lanolina (i jej pochodne) jest powszechnie stosowana w kosmetykach, również tych dla skóry wrażliwej, alergicznej, czy dla dzieci. Tak jak wspomniałam, jest to generalnie korzystny składnik kosmetyków, ale co z tego, gdy ma się na nią alergię 😉 Poniżej przedstawiam produkty, w których udało mi się znaleźć lanolinę i jej pochodne. Zauważyłam, że Nivea i Bambino często mają w swoich produktach lanolinę. Może to być zaskakujące, ale również w kosmetykach do makijażu lanolina jest często stosowana. Może to być problemem, gdyż zwykle opakowania kosmetyków kolorowych nie posiadają etykiety ze składem. Warto szukać wówczas składu w internecie, na stronie producenta, na opakowaniu zbiorczym kosmetyków, można również zapytać ekspedientki o takie właśnie opakowanie lub skład. Składy kosmetyków są często udostępniane w drogerii internetowej Rossmanna, na stronach Wizażu, na blogach kosmetycznych.
Więcej o szukaniu i czytaniu składów kosmetyków pisałam w artykule:
Analiza składu kosmetyków | Skąd brać składy kosmetyków i gdzie sprawdzić funkcje składników
Lanolinę i jej pochodne można spotkać m.in. w następujących produktach:
- kremy (do twarzy, do stóp, do rąk i inne) i balsamy , np. najpopularniejszy krem świata – Nivea, krem Bambino czy Sudocrem
- maści i kremy apteczne np. Linomag, Alantan Plus
- pomadki ochronne, masełka do ust
- maści przeciw odparzeniom np. Bepanthen
- wazelina kosmetyczna – to dosyć ważne, bo wazelina kosmetyczna to taka, która ma różne dodatki (np. ta http://www.rossmann.pl/Produkt/Bielenda-wazelina-kosmetyczna-25-ml,110673,5689 ma lanolinę), a wazelina biała to wazelina bez dodatków
- mydła np. Bambino czy Nivea
- żele pod prysznic
- żele do mycia twarzy
- emulsje do kąpieli dla dzieci
- żele do higieny intymnej
- szampony i odżywki do włosów
- lakiery i pianki do włosów, inne produkty do stylizacji np. woski
- farby do włosów
- pianki do golenia
- maszynki do golenia, a dokładniej paski nawilżające przy maszynkach
- zmywacze do paznokci, także do lakieru hybrydowego
- chusteczki nawilżane
- płyny do prania i płukania, zwłaszcza płyny do prania wełny
- ubrania wełniane
Lanolina i jej pochodne w kosmetykach kolorowych:
- szminki i błyszczyki
- korektory
- pudry do twarzy
- kredki do oczu
- kredki do brwi
- konturówki do ust
- podkłady do twarzy
- cienie do powiek
Może się w tym momencie wydawać, ze lanolina jest wszędzie i jest wręcz niemożliwe znalezienie produktu bez lanoliny lub jej pochodnych. To nieprawda. Wymieniłam rodzaje produktów, w których można je znaleźć, żeby wiedzieć, gdzie można się ich spodziewać, ale to nie znaczy, że lanolina jest w każdym takim produkcie. Należy mieć jednak na uwadze jej powszechne stosowanie i po prostu czytać składy. Co ważne należy pamiętać, że alergia na lanolinę to też uczulenie na wełnę i należy sprawdzać także składy materiałowe ubrań.
O tym, jak wprowadzać nowe kosmetyki do swojej pielęgnacji pisałam tutaj:
Jak bezpiecznie stosować nowe kosmetyki? | Atopowe zapalenie skóry, alergia i kosmetyki
Sprawdź również wpisy o alergii na nikiel:
Alergia na nikiel | Nikiel w kosmetykach
Alergia na nikiel | Garnki dla alergika i nikiel w jedzeniu
oraz o alergii na zapachy:
Alergia na kompozycję zapachową | Jak znaleźć kosmetyki bezzapachowe?
Alergia na kompozycję zapachową | Jak diagnozuje się alergię na zapachy?
Alergia na kompozycję zapachową | Na co (poza kosmetykami) powinien uważać alergik?
Dla mnie to są bardzo cenne informacje. Bardzo, bardzo dziękuję
Nie słyszałam wcześniej o testach Euroline, ale z tego, co można znaleźć na tej stronie http://alergiczne.info/testy-euroline/ wynika, że nie sprawdzają one alergii na lanolinę. Alergię na lanolinę na pewno można sprawdzić w testach naskórkowych (płatkowych), które diagnozują alergie kontaktowe.
Witam serdecznie!
Znalazłem kilka stron na temat testów alergicznych, jak na przykład: alergia testy z krwi. Czy wiecie może, czy przy testach Euroline można również sprawdzić ewentualną reakcję alergiczną na lanolinę?