Żele punktowe na pryszcze | Kosmetyki na trądzik

Żele punktowe na pryszcze | Kosmetyki na trądzik

Trądzik pospolity to bardzo popularna choroba skóry, która może dotknąć nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, ale także dorosłych. Kojarzy się z przetłuszczającą się skórą twarzy, czerwonymi, wypełnionymi  ropą krostami  lub gulami  oraz mało estetycznymi pozostałościami w postaci przebarwień, czy blizn. Wydawałoby się, że trądzik i atopowe zapalenie skóry wykluczają się wzajemnie i jeśli ktoś choruje na AZS, to jest małe prawdopodobieństwo, że  dotkną go również mało estetyczne  krosty na twarzy.

AZS kojarzy się z bardzo wysuszoną skórą, bardzo wrażliwą na czynniki środowiskowe, do tego swędzącą i łuszczącą się, a celem pielęgnacji jest mocne nawilżenie i natłuszczenie skóry. Natomiast trądzik łączony jest z cera tłustą oraz z agresywnymi środkami, które wysuszają skórę i mają często działanie antybakteryjne.  Mimo, że przyczyny i przebieg tych chorób są bardzo odmienne, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie chorować na obie z nich. AZS mam od dziecka, natomiast od około dwóch lat zmagam się także z trądzikiem.

Popularnymi kosmetykami, stosowanymi przy trądziku, są punktowe żele, maści, kremy. Stosuje się je miejscowo, nakładając bezpośrednio na krosty, a zadaniem tychże kosmetyków jest szybkie zmniejszenie krost i przyspieszenie gojenia. Na rynku jest dostępnych wiele kosmetyków punktowych, z tymże nie mam tu na myśli kosmetyków typowo leczniczych, czyli zawierających antybiotyki, kwas azelainowy, czy nadtlenek benzoilu, a kosmetyki zawierające inne substancje o działaniu potencjalnie wspomagającym leczenie. Do tej pory miałam okazję stosować kilka różnych tego typu kosmetyków i dzisiaj chcę przedstawić trzy takie żele punktowe na trądzik – Acnex, Barwa i Ziaja.

 

Acnex, Żel punktowy

Jest to żel punktowy dostępny w aptekach. Jako substancję czynną zawiera olejek z drzewa herbacianego. Olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie stosowany jako alternatywna metoda miejscowego leczenia zmian trądzikowych. Ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze, a także działanie przeciwzapalne. W żelu znajduje się również bisabolol, który łagodzi stany zapalne i zapobiega powstawaniu przebarwień. Stosowałam wcześniej czysty olejek z drzewa herbacianego, wymieszany tylko z niedużą ilością oleju bazowego i taka mieszanina ma mocniejsze działanie niż Acnex (bo i stężenie olejku jest wtedy większe). Natomiast żel punktowy Acnex w łagodny sposób rzeczywiście nieco zmniejszał krosty i w porównaniu do pozostałych żeli, które przedstawiam w tym wpisie, przy Acnexie mogłam zauważyć największy efekt. Produkt ma postać żelu. Poza żelem punktowym w serii Acnex znajdziemy również emulsję myjącą oraz krem a także suplement wspomagający leczenie trądziku. Kosmetyki z tej serii są bezzapachowe.

Cena: 6,5zł za 15g

  • Skład: Aqua Purificata, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil and PEG-40 Hydrogenated Castor Oil and Polysorbate 20, Glycerin, Sodium Hydroxide, Carbomer, Phenoxyethanol, Bisabolol.

Barwa Siarkowa, Serum siarkowe antybakteryjne

Żel punktowy barwy jako substancje czynne zawiera m.in. siarkę i kwas salicylowy. Siarka ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, normalizuje pracę gruczołów łojowych. Kwas salicylowy złuszcza  naskórek i działa przeciwzapalnie. Dodatkowo żel ma również zmniejszać przebarwienia potrądzikowe. Ja bardzo polubiłam się z siarką i jej działaniem na moją skórę, dlatego skusiłam się na ten żel. W odróżnieniu od żelu Acnex, Barwa Serum siarkowe antybakteryjne zostawia po sobie taką warstwę, która się po jakimś czasie roluje (tak jak w maseczkach, które zastygają i odrywa się potem cienką warstwę od skóry). Z tego względu raczej nie nadaje się do stosowania pod makijaż. Jeżeli chodzi o efekty, to nie zauważyłam spektakularnego działania, natomiast mogłam dostrzec niedużą pomoc w łagodzeniu trądziku. Żel należy do siarkowej serii kosmetyków Barwy, w której znajdują się m.in mydło, czy żel do twarzy. Większość kosmetyków z tej serii zawiera substancje zapachowe i kompozycję zapachową. Wyjątkami są np. żel punktowy i mydło w kostce.

Cena: około 8zł za 15ml

  • Skład: Aqua, Alcohol Denat., Hydroxyethylcellulose, PEG-30 Castor Oil, Alpha-Glucan Oligosaccharide,Sulfur, Vaccinium Myrtillus Extract, Saccharum Officinarum Extract, Citrus Aurantium Dulcis Extract, Citrus Medica Limonum Extract, Acer Saccharinum Extract, Salicylic Acid, Imidazolidinyl Urea.

 

Ziaja Med Kuracja Antybakteryjna, Punktowy reduktor trądziku

Jest to jeden z kosmetyków z serii antybakteryjnej Ziaja Med. Zawiera kilka substancji czynnych,  między innymi kwas salicylowy oraz kompleks proteinowo-cynkowy. Produkt ma postać kremo-żelu. Jego działania jest opisywane jako normalizujące pracę gruczołów łojowych, ograniczające rozwój bakterii, czy przyspieszające złuszczanie naskórka. Niestety jego efekty w moim przypadku były najmniejsze z przedstawianych w tym wpisie kosmetyków punktowych. Właściwie nie zauważyłam żadnego wpływu na zmiany trądzikowe. W tej serii znajduje się m.in. krem do twarzy, czy żel myjący. Wszystkie produkty z tej serii są bezzapachowe.

Cena: około 10zł za 15ml

  • Skład: Aqua, Saccharomyces/ Zinc Ferment, Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Butylene Glycol, Enantia Chlorantha Extract, Oleanolic Acid, Glycerin, Panthenol, Propylene Glycol, Glycyrrhiza Glabra Rot Extract, Sodium Polyacrylate, Salicylic Acid, Glyceryl Stearate, Cocamidopropyl Dimethylamine, Zea Mays Starch, Hydrolyzed Corn Starch, ydrolyzed Corn Starch Octenylsuccinate, Allantoin, Carbomer, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Sodium Hydroxide, CI 42090.

Żel na trądzik

Z tych trzech produktów najbardziej zauważalne efekty mogłam dostrzec w przypadku żelu Acnex, który zawiera olejek z drzewa herbacianego, na drugim miejscu uplasowało się serum Barwa siarkowa, a na ostatnim reduktor punktowy Ziaja Med Antybakteryjna. Żaden z nich jednak nie spowodował dużej poprawy, było to raczej działanie lekko wspomagające. Lepsze efekty uzyskałam w przypadku innych, alternatywnych punktowych metod, ale o tym innym razem.

 

P.S. Zapraszam do polubienia strony Dermatopik na Facebooku. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego nowego wpisu.



5 thoughts on “Żele punktowe na pryszcze | Kosmetyki na trądzik”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.