Fragrance Free – Kosmetyki bez kompozycji zapachowej | Emolienty

Fragrance Free – Kosmetyki bez kompozycji zapachowej | Emolienty

Ziaja Med Kuracja AZS emulsja natłuszczająca

Cena ok.: 13zł za 400ml

Mój obecnie ulubiony emolient, którego używam od ponad roku. Stosuję go codziennie rano do nasmarowania całego ciała, a także w trakcie dnia w razie potrzeby do kremowania dłoni, szyi, czy miejsc, które czuję, że potrzebują większego nawilżenia. Ziaja Med Emulsja natłuszczająca zawiera m.in. cholesterol, ceramidy, trójglicerydy kwasów tłuszczowych, które to składniki są polecane do pielęgnacji skory atopowej (w Atopowej Prasówce przedstawiałam wytyczne terapeutyczne dla AZS). W składzie obecny jest także m.in mocznik, czy gliceryna o właściwościach nawilżających. Kosmetyki Ziai mają wielu zwolenników, ale też wielu przeciwników. Ja należę do pierwszej grupy, ponieważ wiele z kosmetyków Ziai (tych specjalistycznych, Ziaja Med) bardzo dobrze się u mnie sprawdza, a do tego Ziaja Med oferuje wiele produktów bez kompozycji zapachowej, nie tylko takich skierowanych do osób z AZS, ale też np. kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej. Emulsja natłuszczająca na AZS bardzo dobrze pielęgnuje moją skórę, szybko się wchłania i nie wciera się w ubrania, ale pozostawia bardzo delikatny film na skórze. Jest dosyć lekka, dlatego nie używam jej na noc, kiedy to oczekuję bardziej treściwego emolientu i lubię, kiedy na skórze pozostaje grubsza warstwa ochronna. Z tego też względu miejsca, na których pojawiają się zmiany muszę smarować emulsją kilka razy w ciągu dnia, żeby utrzymać efekt. Ostatnio jednak zauważyłam minus tej emulsji – przy większym pogorszeniu stanu skóry odczuwam pieczenie po nałożeniu na to miejsce emulsji.

  • Skład: Aqua (Water), Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate, Urea, Glycerin, Hydrogenated Polydecene, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Dimethicone, Cholesterol, Allantoin, Ceramide 3, Ceramide 6 II, Ceramide 1, Phytosphingosine, Sodium Lauroyl Lactylate, Carbomer, Xanthan Gum, Maltooligosyl Glucoside, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Caprylate, Phenoxyethanol, DMDM Hydantoin, Chlorphenesin, Sodium Hydroxide.

 

Dexeryl Krem

Cena ok.: 32zł za 500g, 19zł za 250g, 8,5zł za 50g

Dexeryl został mi polecony przez kilka osób na moim koncie na Instagramie. Ma prosty skład, który ma służyć nawilżeniu i natłuszczeniu skóry oraz ma tworzyć barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Ostatnio kupiłam jego małą tubkę i póki co jest ok. Rzeczywiście pozostawia na skórze warstwę ochronną i dobrze się sprawdza w miejscach, gdzie pojawiły się zmiany. Sprawdzi się, gdy potrzebne jest nam mocniejsze nawilżenie i natłuszczenie niż to, jakie oferuje Emulsja Ziai z punktu wyżej.

  • Skład: Glicerol, Wazelina Biała, Parafina Ciekła, Monostearynian Glicerolu, Kwas Stearynowy, Policykliczny Dimetylosiloksan, Olej Silikonowy, Makrogol 600,Trolamina, Parahydroksybenzoesan Propylu (E216), Woda Oczyszczona.

 

Mediderm

Cena ok.: 7zł za 100g, 19zł za 500g, 32zł za 1kg

Bardzo prosty w składzie i bardzo tani emolient. Warty wypróbowania, bez dużej inwestycji można kupić małą tubkę kremu, kosztuje mniej niż 10zł. Nawilża, natłuszcza, dobrze się wchłania.

  • Skład: Aqua Purificata, Petrolatum, Cetearyl Alcohol, Paraffinum Liquidum, Cetomacrogol 1000, Phenoxyethanol.

 

Masło shea

Masło shea miałam okazję używać już jako dziecko, pamiętam, że dobrze się sprawdzało na zmianach między palcami, czy w zgięciach łokci. Obecnie używam masła shea codziennie do smarowania całego ciała wieczorem, po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana i nieco wilgotna. Masło shea mieszam na dłoni z olejem kokosowym. Masło shea ma bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne i szeroki zakres zastosowań – od zmarszczek, przez rozstępy, po atopowe zapalenie skóry. Pokrywa skórę tłustym filmem, tworząc warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Warto poczekać chwilę zanim założy się ubranie po nasmarowania ciała, żeby nie wetrzeć od razu całego masła w ubranie. Bardzo lubię masło shea i zachęcam do spróbowania.

  • Nazwa INCI: Butyrospermum Parkii Butter

 

CerkoBalm

Cena ok.: 18zł za 200ml

Miałam okazję testować ten produkt, kiedy dopadło mnie mocne zaostrzenia AZS. W tamtym momencie nie sprawdził się u mnie, ponieważ powodował pieczenie skóry, prawdopodobnie ze względu na 10% zawartość mocznika. Jednak uważam, że jest warty uwagi do smarowania skóry poza zaognionymi obszarami (lub też i w tych miejscach, jeżeli nie powoduje pieczenia), ponieważ zawiera na przykład cholesterol, L – argininę, czy mocznik, które są substancjami dobrze pielęgnującymi skórę.

  • Skład: Aqua, Petrolate, Urea, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Ceteareth-20, Propylene Glycol Soyate, Glyceryl Linoleate, Glycol Oleate, Sodium Lactate, L-Arginine, Lactic Acid, Cholesterol, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Beta-Carotene.

 

Wazelina biała

Cena ok.: 20zł za 1kg

Mój wybawca przez długi czas 🙂 W momencie gdy dopadło mnie najmocniejsze pogorszenie AZS w moim życiu i okazało się, że mam alergię na kompozycję zapachową, nie mogłam znaleźć sobie żadnego emolientu, który by mnie nie podrażniał skóry. Dopiero zwykła wazelina biała mnie uratowała. Kupowałam ją w kilogramowych wiaderkach na Allegro. Tworzy tłustą warstwę na skórze, chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegając parowaniu wody. Dzięki temu skóra pozostaje elastyczna i natłuszczona. Wazelina ma wady, ponieważ duża jej część wciera się w ubrania, piżamy, pościel, a potem ciężko jest to wszystko doprać, zwłaszcza, gdy nie można stosować popularnych proszków do prania, tylko alternatywne rozwiązania. Używałam wazelinę w sporych ilościach, kilkakrotnie w ciągu dnia na całe ciało, ponieważ po prostu czułam taką potrzebę. Przez to, że do prania mogłam używać jedynie boraksu z sodą kalcynowaną, wszystkie ubrania, pościel itd., wszystko było niedoprane i po czasie aż ciężkie i takie mokre od wtartej wazeliny. Mimo tych niedogodności warto zainteresować się wazeliną, ponieważ naprawdę może pomóc. Trzeba pamiętać, żeby kupować wazelinę białą, która jest przeznaczona do stosowania do skóry oraz nie zawiera żadnych dodatków, w odróżnieniu od np. wazeliny kosmetycznej, która może mieć np. dodatek substancji zapachowych. Są osoby, które uważają pochodne ropy naftowej w kosmetykach, czyli np. wazelinę, czy parafinę za złe i zalecają jedynie naturalne składniki, jak oleje, masła. Jednak należy pamiętać, że skóra atopowa różni się od zdrowej skóry i co z tego, ze byłoby super stosować naturalne oleje, kiedy potencjalnie mogą one przy skórze atopowej wręcz szkodzić, powodując podrażnienie, czy uczulając. Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że skóra atopowa, zwłaszcza w okresie zaostrzenia, nie będzie tolerowała naturalnych olei, a wazelina będzie sprawdzała się dobrze. Do każdego kosmetyku należy podejść ostrożnie i roztropnie, sprawdzając, czy nasza skóra będzie go dobrze tolerowała.

  • Nazwa INCI: Petrolatum.

Inne wpisy z bazą kosmetyków bez kompozycji zapachowej:Szampony



9 thoughts on “Fragrance Free – Kosmetyki bez kompozycji zapachowej | Emolienty”

    • Mediderm u wielu osób z AZS się sprawdza 🙂 Właśnie jego wielkim plusem jest niska cena, bo przy AZS emolienty idą w naprawdę dużych ilościach.

  • Co prawda nie mam AZS, ale dwóch produktów z wpisu używałam i bardzo je lubię – emulsję z Ziai Med, w ogóle cała ta seria bardzo dobrze działa na moje zapalenie okołomieszkowe na ramionach, oraz masła karite, które sprawdza się u mnie od stóp do głów 🙂

  • Zacząłem stosować kosmetyki dr Michaels. Po 2 tygodniach używania żelu do włosów skóra mnie swędzi. Boję się że znów nie trafiłem z kosmetykami. Olejek z tej firmy jest mało wydajny. Najlepiej stosować go gdy włosy są ścięte na zero. Zakup żelu i olejku to koszt prawie 300 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.