Pielęgnacja skóry atopowej – Ziaja Med emulsja natłuszczająca, masło shea i olej kokosowy

Pielęgnacja skóry atopowej – Ziaja Med emulsja natłuszczająca, masło shea i olej kokosowy

Dzisiaj chcę Wam przedstawić produkty, których używam do pielęgnacji skóry ciała. Pojawią się także posty dotyczące mycia ciała oraz pielęgnacji skóry twarzy. Mam atopowe zapalenie skóry, przez co moja skóra jest bardzo wrażliwa. Poza tym mam stwierdzone uczulenie na kompozycję zapachową i lanolinę. Muszę bardzo dbać o skórę, co wiąże się z jej smarowaniem co najmniej dwa razy dziennie. Przedstawiam Wam produkty, których używam, żeby utrzymać dobry stan skóry:

 

Ziaja Med, Kuracja Dermatologiczna AZS, Emulsja natłuszczająca

Jeden z trzech głównych produktów do pielęgnacji mojej skóry. Emulsji używam codziennie rano i w ciągu dnia w razie potrzeby. Pozostawia delikatną warstwę na skórze, ale ogólnie rzecz biorąc dobrze się wchłania i z tego właśnie powodu używam jej na dzień. Wśród składników aktywnych znajdują się m.in. ceramidy, mocznik i cholesterol, które są zalecane w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry, o czym możecie przeczytać w poprzednim poście z Atopową Prasówką i aktualnymi wytycznymi terapeutycznymi AZS. Składniki te mają za zadanie pomóc w odbudowie płaszcza lipidowego skóry.  Emulsja ma naprawdę dobry skład:

  • Skład:   Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Gliceryl Stearate, Urea, Glycerin, Hydrogenated Polydecene, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Dimethicone, Cholesterol, Allantoin, Ceramide 3, Ceramide 6 II, Ceramide 1, Phytosphingosine,Sodium Lauroyl Lactylate, Carbomer,Xanthan Gum, Maltooligosyl Glucoside, Hydrogenated Starch Hydrolysate,Tocopheryl Acetate,Glyceryl Caprylate, Phenoxyethanol, DMDM Hydantoin, Chlorphenesin, Sodium Hydroxide.

 

Zastępuje mi maść robioną na Lekobazie (90g Lekobazy + 10g wody). Stugramowe opakowanie maści robionej kosztowało mnie koło 9zł z tego, co pamiętam, a emulsję kupuję w cenie około 13zł za 400ml, a wydajność tych produktów jest podobna. Emulsji używam już prawie rok. Nie umiem powiedzieć na jak długo starcza mi jedno opakowanie, ale na pewno nie więcej niż miesiąc.
Ziaja Med emulsja natłuszczająca, masło shea, olej kokosowy, Cerkogel 30, maść z żyworówki, Alterra pomadka

Masło shea nierafinowane

Używam masła na noc, pół na pół z kolejnym produktem – olejem kokosowym. Nakładam zaraz po kąpieli, na rozgrzaną skórę, wytartą ręcznikiem. Masło ma postać stałą, po nałożeniu na dłoń mięknie, wtedy dodaję podobną ilość oleju kokosowego, mieszam i rozprowadzam po całym ciele. Masło shea pozyskiwane jest z orzechów drzewa shea (orzechów masłosza Parka), jest olejem jadalnym, może być używany do gotowania. Masło shea jest emolientem, bardzo mocno nawilża skórę, chroni ją przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Ma silne właściwości pielęgnacyjne, przyspiesza gojenie się ran, stanów zapalnych. Ma też niewielkie działanie ochronne przed słońcem. Na skórze tworzy delikatny film, chroni ją przed wysuszeniem. Może być stosowany również na włosy. Inną nazwą masła shea jest masło karite. W składach kosmetyków występuje pod nazwą  Butyrospermum Parkii ButterOstatnio kupiłam 200g masła shea za niecałe 12zł. Kupuję zwykle na Allegro, dostępne jest też chyba w każdym sklepie z półproduktami kosmetycznymi.

 

Olej kokosowy

Na noc razem z masłem shea używam oleju kokosowego. Kupuję go w Biedronce w słoiku 500ml za około 13zł. Używam go zamiast wazeliny, między innymi dlatego, ze ma niższą temperaturę topnienia i łatwiej spiera się z ubrań. Stosuję go także do demakijażu oczu. Używam oleju rafinowanego, czyli w sporej mierze pozbawionego dobroczynnych składników, ale tak jak wspomniałam, używam go w zastępstwie wazeliny i dla mnie jego najważniejszą funkcją jest natłuszczanie i tworzenie filmu na skórze, a to masło shea ma dostarczyć mi dobrych składników. Olej rafinowany jest poza tym tańszy niż nierafinowany, a dodatkowo pozbawiony charakterystycznego kokosowego zapachu. Olej ma postać stałą, ale już przy niewielkim podwyższeniu temperatury zaczyna płynąć (a masło shea jedynie mięknie na dłoni).

 

Pomadki ochronne

Na zdjęciu są trzy różne pomadki, ponieważ aktualnie wykańczam je po tym, jak testowałam, która jest najlepsza dla moich ust. Usta przy AZS potrafią bardzo mocno się wysuszać i łuszczyć, dlatego też potrzebuję treściwej i mocno nawilżającej pomadki. Najczęściej używam Alterry – pomadki z rumiankiem

  • Skład:  Ricinus Communis Seed Oil, Cocos Nucifera Oil, Cera Alba, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Candellila Cera, Palmitic Acid, Stearic Acid, Butyrospermum Parkii Butter, Olea Europaea Fruit Oil, Tocopheryl Acetate, Aroma, Helliantus Annuus Seed Oil, Chammomilla Recutita Oil, Daucus Carota Satvia Root Extract, Beta-Carotene, Tocopherol.

Zawiera dużo naturalnych olejów, np. masło shea. W składzie co prawda jest aromat, ale jest to aromat naturalny. Pomadka ma bardzo delikatny zapach i za pierwszym razem nie byłam pewna, czy się sprawdzi, ale okazało się, że nie podrażnia mi skóry, a jej pomaga. Ma najsłabszy zapach z trzech prezentowanych tutaj pomadek.
Druga pomadka w kolejności „faworytów”, to Isana pomadka intensywnie regenerująca 

  • Skład:  Ricinus Communis Seed Oil, Ethylhexyl Stearate, Octyldodecanol, Hydrogenated Palm Oil, C12-15 Alkyl Benzoate,  Cera Alba, Candelilla Cera, Ethylhexyl Salicylate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, Stearic Acid, Buty-Rospermum Parkii Butter, Vitis Vinifera Seed Oil, Zinc Oxide, Tocopheryl Acetate, Bisabolol, Panthenol,  Aqua, Aroma.

Ta pomadka ma mniej naturalnych olejów, niż Alterra i również zawiera aromat, ale tak jak wyżej – nie podrażnia mi skóry.
Ostatnia pomadka to Isana Classic  Ma najintensywniejszy zapach z tych trzech i moim zdaniem najsłabsze działanie nawilżające. Raczej nie kupię kolejnego opakowania.

  • Skład: Octyldodecanol, Ricinus Communis Seed Oil,Ethylhexyl Stearate, Hydrogenated Palm Oil,Cera Alba, Candelilla Wax.Stearic Acid, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Fragrance (Parfum)

 

Cerko, Cerkogel 30 , żel keratolityczny do skóry głowy

Moja skóra głowy przy ostrym zaostrzeniu bardzo mocno się łuszczyła, o czym wspominałam tutaj. Wtedy używałam na skórę głowy płynu ze sterydem. Obecnie raczej łuszczenie nie występuje, ale zdarza się, że skóra jest sucha i gdy się podrapię, to widać niewielkie złuszczenie. Wtedy używam właśnie żelu Cerkogel 30. Używam go przed myciem włosów, zwykle na noc. Bardzo dobrze nawilża. Głównym aktywnym składnikiem jest mocznik. Cena to około 14zł za 50g.

  • Skład: Aqua, Urea, Propylene Glycol, Glycerin, Biosaccharide Gum-1, Sodiu Lactate, Lactic Acid, L-Arginine, Hydroxyethylcellulose.

 

Farm Vix, Maść z żyworódki

Ostatnim preparatem jest maść z żyworódki, którą kupiła mi moja mama. Ma działanie odżywcze i nawilżające. Używam jej na miejsca zmian, zamiast maści sterydowych, których podczas brania udziału w badaniu klinicznym nie mogę używać, a poza tym właściwie ich nie potrzebuję. Żyworódka ma działanie m.in. bakteriobójcze, przeciwzapalne, regenerujące, wspomaga gojenie się ran. Wydaje mi się, że ta maść pomaga moim zmianom atopowym szybciej się zagoić, nie potrafię stwierdzić w jakim stopniu, ale na pewno nie szkodzi w moim wypadku. Warto tak czy siak wypróbować. Moja kosztowała 18zł za 50ml, ale na pewno można kupić ją taniej.

  • Skład: Petrolatum, Kalanchoe daigremontina, Schisandra/chinensis oil.

Czy używacie lub używaliście któregoś z tych produktów? Dajcie znać, jakie kosmetyki pielęgnacyjne stosujecie 🙂

Zapraszam do kolejnego wpisu z tej serii, dotyczącego kosmetyków do mycia ciała, włosów i zębów. Wpis dostępny tutaj.



4 thoughts on “Pielęgnacja skóry atopowej – Ziaja Med emulsja natłuszczająca, masło shea i olej kokosowy”

  • Jeśli chodzi o masło shea, olej kokosowy i żyworódkę, to nie miałam wątpliwości, że można stosować u dzieci, a pozostałe kosmetyki sprawdziłam, że nie mają ograniczeń wiekowych na opakowaniach. Jednak w każdym przypadku warto zawsze najpierw przeprowadzić test na małym obszarze skóry, czy czasem kosmetyk nie powoduje podrażnień, czy alergii.

  • Ja wprawdzie azs nie mam, ale borykam się z wrażliwą, naczynkową cerą, więc tego typu kosmetyki dobrze się u mnie sprawdzają. Obserwuję, bo wygląda na to, że znajdę tutaj dużo ciekawych informacji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.